Saada vihje

Oranžist oranžim revolutsioon Prahas

Juhime tähelepanu, et artikkel on rohkem kui viis aastat vana ning kuulub meie arhiivi. Ajakirjandusväljaanne ei uuenda arhiivide sisu, seega võib olla vajalik tutvuda ka uuemate allikatega.
Toimetaja: Andres Pulver
Kui enne laupäeva õhtul toimuvat Hollandi ja Tšehhi vahelist jalgpallimängu olid oranžides särkides Hollandi fännid rahulikud ja vaoshoitud...
Kui enne laupäeva õhtul toimuvat Hollandi ja Tšehhi vahelist jalgpallimängu olid oranžides särkides Hollandi fännid rahulikud ja vaoshoitud... Foto: Andres Pulver

Laupäevaõhtune jalgpalli MM-i valikmäng Hollandi ja Tšehhi vahel, mis lõppes hollandlaste võiduga, värvis Praha Vanalinna väljaku oranžiks ja käivitas hollandlaste võimsa laulupeo.

“Vaatepilt on isegi oranžim kui Ukrainas oranži revolutsiooni päevil,” võttis Praha Vanalinna väljakul toimuva kokku Prahas elav hispaanlasest ajakirjanik Gustavo, kes vahendab sealseid sündmusi Hispaania meediale.

Gustavo käis Ukraina äreva valimiskampaania ajal mitu korda ise Kiievis ja seepärast tasub tema juttu uskuda.

We are the champions

Hollandlaste 2:0 võit tšehhide üle tähendas pääsu tagamist 2006. aastal Saksamaal toimuvale MM-finaalturniirile ja sestap oli hollandi fännide rõõm eriti suur ning pärast kella 23 muutus Vanalinna väljak tõeliseks jalgpallihaigete paradiisiks, kus õlu voolas ojadena, kus lauldi ja tantsiti ennastunustavalt.

Hollandist oli kohale tulnud fänniorkester, mis lõi Praha raekoja kõrval pillilood lahti. Peaasjalikult trompetitest, tromboonidest ja trummidest koosneva orkestri üllatavalt professionaalsel tasemel esitatud muusika kostis kaugele ja meelitas kohale tuhandeid uudistajaid, kes suurele väljakule kuidagi ära ei mahtunud.

Hoolimata uudistajate massist oli väljakul domineerivaks värviks ikkagi hollandlaste oranž.

Ekstaas saavutas haripunkti, kui torudest hakkas kostma Queeni maailmakuulus “We are the champions”, mida tuhanded hollandlased täiest kõrist kaasa üürgasid. Sel õhtul olid nad tõepoolest tšempionid.

Tšehhid suhtusid oma võistkonna kaotusesse stoilise rahuga ja erilisi ekstsesse ei juhtunud. Küll üritas kohalik politsei ühte hollandi fänni, kes oli suure oranži plaguga raekoda ümbritsevatele tellingutele roninud, korrale kutsuda, aga asi lõppes vaid sellega, et mees kutsuti tellingutelt alla.

Kui politsei ta seejärel rahvahulgast välja viis, märkasid seda moosekandid, kes poolelt noodilt mängimise lõpetasid ja otsemaid täitis väljaku halvustav “Buuuuuu!” ja vilekontsert. Korravalvurid pidasid paremaks hollandlane sinnapaika jätta ja kiiresti jalga lasta.

Tegelikult tagas Hollandi võit koguni nelja võistkonna pääsu MM-finaalturniirile: lisaks võitjatele said sinna ka inglased, poolakad ja horvaadid. Tšehhidele jääb viimaseks võimaluseks üritada pääsu finaalturniirile play-off’ide kaudu.

Fantastiline! Super!

Tšehhi koondise särkides fänne oli platsil üksikuid ja nende nägudel peegeldus kibestumine. Üks tšehhide särgis mees astus hollandi fännide juurde, surus neil kätt ja õnnitles võidu puhul. “Aga järgmisel korral laulame meie,” lubas ta.

Hollandlaste rõõmupidu Praha Vanalinna väljakul kestis tunde, kuid südaöö paiku hakkas seltskond vähehaaval restoranidesse ja baaridesse laiali valguma.

Viimast õhtut Prahas ei saanud lõpetada ilma kannu maitsva Tšehhi õlleta ja nii astusin ka ise ühte juhuslikku kõrtsi, mis oli paksult täis hollandi fänne, kes sisseastujale lahkelt ja ohtrates kogustes õlut pakkusid.

Kuningakrooni (mis oli küll täispuhutav, kuid ikkagi oranž) kandev Rudy, kes oli pärit umbes 70 000 elanikuga Almelo linnast, kiitis oma meeskonda kõvasti.

“Fantastiline!” hõiskas hallipäine elektrikuametit pidav fänn, kelle arvates oleks ehk mängu teine poolaeg võinud mängulisem olla.

“Aga kõige tähtsam oli võit ja teisel poolajal oli vaja saavutatud edu hoida,” lisas Rudy. “Ja muidugi Edwin van der Sar, kes tõrjus penalti. Super!”

Hollandlaste jaoks oli võit seda magusam, et eelmisel korral nende lemmikmeeskond maailmameistrivõistluste finaalturniirile ei pääsenudki.

Rudy tundis huvi ka Eesti jalgpalli vastu. “Käisin Tallinnas vaatamas mängu, mille Holland 4:2 võitis, meie omad olid eestlastega päris hädas, aga õnneks ikka võitsid,” muheles mees.

Rudy kodulinna Almelo klubis Heracles mängib eestlasest vutimees Ragnar Klavan. Klubi pääses tänavu mängima Hollandi kõrgemasse liigasse.

“Kaks aastat tagasi polnud meie klubis veel ühtegi välismaalast, aga nüüd on neid päris mitu,” rääkis Rudy ja loetles – eestlane, ghanalane, jaapanlane, moldaavlane.

Tõsise jalgpallihuvilisena teadis Rudy isegi seda, et Eesti mängis laupäeval oma valikmängu Slovakkiaga. “Kuidas läks?” päris ta.

Õnneks ei tulnud mul teadmatust üles näidates pead raputada, sest olin hotellitoas uudiseid vaadanud ja teadsin, et 0:1 oli kurb tõsiasi.

“Võta veel õlut, järgmisel korral läheb paremini,” lohutas Rudy.

Kella poole kahe ajal öösel oli Praha Vanalinna väljakul juba märkimisväärselt vaiksem kui kaks tundi varem, kuid melu käis siiski edasi ja hollandlaste pidu ei paistnud lõppevat.

Orkester oli küll oma pillid kokku pakkinud ja ilmselt samuti mõnda kõrtsi suundunud, kuid väljaku välikohvikud olid hollandlasi täis ja hollandlaste rõõmulaul kaikus jätkuvalt kaugele.

Maat Puum

“Et nad ka ei väsi,” pahandasid Soome turistid. Hollandlased aga ei väsinud. Oranž revolutsioon jätkus varaste hommikutundideni. Pühapäeva hommikul oli Praha lennujaam täis väga väsinud olemisega oranžides särkides mehi ja naisi.

“Väga väsitav reis oli, aga nüüd on selge, et tuleb kiiremas korras Saksamaale finaalturniirile piletid hankida,” ütles lennujaama restoranis õllega pohmelli raviv Peter van Uym Amsterdamist.

Mees teadis rääkida, et Hollandist sõitis Prahasse mängu vaatama 10-12 tuhat fänni. Kõik staadionile ei mahtunud, aga ilus Praha ja odavad hinnad meelitasid lugematute bussidega kaasa sõitma neidki, kel piletit polnud ja kes pidid mängu vaatama mõnes Praha restoranis suurelt ekraanilt.

Van Uym arvas, et jalgpalli tase muutub üha tugevamaks ja üllatused sagedasemaks. “No kes see oskas ennustada, et kreeklased Euroopa meistriteks tulevad,” tõi ta näiteks. “Selle peale ei olekski vist enam üllatunud, kui mõni Aafrika meeskond MM-il end medalile mängiks,” lisas ta.

Lennureis Prahasse koos ühe ööbimise ja mängupileti ning suure koguse joodud õllega läks Peter van Uymi sõnul kokku maksma ligi 700 eurot ehk umbes 10 000 krooni.

“Päris iga mängu ma vaatamas ei käi, mingi valik tuleb välismängude osas teha,” tunnistas 37-aastane raamatukoguhoidjast jalgpallifänn. “Selles tsüklis olen ainult Soomes käinud,” rääkis ta, lisades, et Andorrasse oleks ju võinud ehk sõita väravatesadu vaatama. Makedooniat, Rumeeniat ja Armeeniat pidas mees aga pisut liiga ebaturvalisteks kohtadeks.

Eestisse pole Peter van Uym veel jalgpalli vaatama jõudnud, ent teadmised Eesti jalgpalli kohta on tal olemas. “Vaatasime sõpradega baaris seda mängu, kus Eesti kaks korda Hollandi vastu juhtima läks. Uskusime Hollandi võitu küll, aga kui Eesti teist korda ette läks, oli päris kõhe tunne,” kirjeldas mees.

“Teil on hea väravavaht, Maat Puum,” kiitis van Uym.

Kirjutasin väravahi nime paberile ja käskisin tal tähthaaval kokku lugeda. “Mart Poom, kas nii?” küsis ta. Täpselt nii, aga siis kõlas kutse Tallinna lennukile.

FIFA Edetabel

• Rahvusvaheline jalgpalliliit FIFA peab rahvuskoondiste jooksvat edetabelit, millesse on kantud 205 rahvuskoondise mängud.

• Edetabelit juhib juba pikemat aega Brasiilia, teistel kohtadel toimub aeg-ajalt ka muutusi.

• Septembri seisuga on esikümme niisugune:

Brasiilia,
Holland,
Argentiina,
Tšehhi,
Mehhiko,
Prantsusmaa,
USA,
Hispaania,
Portugal,
Rootsi.

Kommentaarid
Tagasi üles