Saada vihje

Nurgakivist avastatud kiri ähvardab needusega

Juhime tähelepanu, et artikkel on rohkem kui viis aastat vana ning kuulub meie arhiivi. Ajakirjandusväljaanne ei uuenda arhiivide sisu, seega võib olla vajalik tutvuda ka uuemate allikatega.
Toimetaja: Andres Pulver
Copy
Kunda linnapea Allar Aron uurib huviga kunagise Kunda rahvamaja nurgakivist leitud vanu münte ja enam kui kolmveerand sajandit vana Virumaa Teatajat.
Kunda linnapea Allar Aron uurib huviga kunagise Kunda rahvamaja nurgakivist leitud vanu münte ja enam kui kolmveerand sajandit vana Virumaa Teatajat. Foto: Margus Ott

Kunda vana rahvamaja lammutustööde käigus leidsid ehitusmehed maja nurgakivist kingakarbisuuruse plekk-kasti, mis sisaldas vanu ajalehti, münte ja dokumente.

Kuigi nurgakivist leitud maja ehitanud Kunda Noorsoo Kasvatuse Seltsi esimehe Aleksander Einmanni kiri tulevastele põlvedele neab ära kõik, kes maja millekski muuks kui noorsoo- ja seltsitööks kasutada tahavad, Kunda linnavõim ja hoone lammutanud Kunda Nordic Tsement needust ei karda.

Pigem on neetud olnud maja ise, kus lisaks rahvamajale on tegutsenud ka kool. Kunda linnapea Allar Aron rääkis, et 1960. aastal jäi maja koolile kitsaks, ja kui uus koolimaja valmis sai, jäi vana kool täielikult vene õppekeelega laste päralt.

Hästi säilinud

Vene kool tegutses endises rahvamajas 2001. aastani. Siis sundis õpilaste vähesus ja hoone väga halb seisukord koole ühendama.

“Maja põhikonstruktsioonid vajusid, viimastel aastatel kukkus näiteks võimla laest suuri plaate alla,” kirjeldas linnapea maja seisukorda.

Et vana lagunev maja, milles viimastel aastatel palju põlenguid oli, asus Port Kunda maa-alal ja oli linnale häbiplekiks, ostis Kunda Nordic Tsement hoone ära ja laskis lammutada.

Kunda Nordic Tsemendi haldusdirektori Arvo Vainlo sõnul oli teada, et majale on pidulikult nurgakivi pandud, ja nii seda ka otsiti. “Tänu lammutajatele, et nad selle ilusasti kätte said,” lisas Vainlo.

Väheldase kingakarbi mõõtu tsinkplekist kast oli korralikult suletud ja selles sisaldunud paberid on ajahambale väga hästi vastu pidanud.

Kastis olid nurgakivi panemise päeva, 1928. aasta 17. juuni ajalehed, Kunda Noorsoo Kasvatuse Seltsi ajalugu, maja ehitajate nimekiri, seltsi esimehe Aleksander Einmanni kiri ja mündid: 1-,3-, 5- ja 10-margane.

Rahareform oli küll selleks ajaks juba toimunud ja markade asemel käibel kroonid, kuid müntide vermimiseni polnud veel jõutud ja nii käibisid margaväärtuses mündid sentide asemel.

Kunda Noorsoo Kasvatuse Seltsi ajaloost saab lugeda, et seltsi asutamisest peale on selle vankumatuks tahteks olnud luua oma kindel kodu, kus võiks kõlada laul ja mäng.

Peagi muuseumisse

Algaastatel kasutas selts kokkusaamisteks kooliklasse ja vabrikult renditud tsemendikuuri.

Seltsimaja ehitamist toetasid erinevad instantsid: nii saadi Kunda alevivalitsuselt 1750 krooni, kultuurkapitalilt 1000 krooni, maakonnavalitsuselt 750 krooni ja riigivanemalt 500 krooni.

Paraku pole paberites küll täpsustatud, millisest riigivanemast jutt on, sest sellal vahetusid valitsused üpris kiiresti. Nurgakivi paneku ajal oli riigivanemaks ehk valitsusjuhiks Jaan Tõnisson.

Praegu on kast dokumentide, ajalehtede ja müntidega hoiul Kunda linnavalitsuses, kellel on plaan see tulevikus kohalikule muuseumile üle anda.

“Siiani on kõik ürikud väga hästi säilinud, peame vaatama, et need niisama hästi edasi säiliks,” märkis Kunda linnapea Allar Aron.

Selle kirja awajale

Lugupeetud awaja, kui Sina ükskord selle kirja awad, siis pea järgmist pühalikku tõutust meeles.

Mina, kui selle seltsi esimees olen algusest peale töötanud tõsises Eesti rahwa waimus, olen nii väga palju uneta öösid selle maja rajamisel ja ehitamisel ära viitnud, olen pühendanud Kundas alewiwanemaks olles väga palju kogukondlist materjaali ja rahasid tuetuseks saanud Kunda alewiwolikogu poolt, rahwas on väga loiult pealtvaatajaks olnud peale mõne üksiku seltsi liikme.

Sellepärast anna see teada tulewastele põlwedele, et nemad mitte seda maja rüwetama ei kommunistlike, ega monarhistlikele kalduwusele.

Äraneetud olgu see inimene, kes seda maja mõneks muuks otstarbeks saab kasutama.

Seda soowib seltsi esimees A. Einmann

Kundas 17. juunil 1928 aastal

Tagasi üles