Saada vihje

Tapa spordikeskuse katus naksus raske lume all

Juhime tähelepanu, et artikkel on rohkem kui viis aastat vana ning kuulub meie arhiivi. Ajakirjandusväljaanne ei uuenda arhiivide sisu, seega võib olla vajalik tutvuda ka uuemate allikatega.
Tapa spordikeskuse juhataja Riho Lööperi hinnangul on keskuse katuse kasutusjuhend kummaline.
Tapa spordikeskuse juhataja Riho Lööperi hinnangul on keskuse katuse kasutusjuhend kummaline. Foto: Tairo Lutter

Kolmapäeva õhtul Tapa spordikeskuses naksunud katuse metallkonstruktsioon ja sealt pudenenud värvitükid panid ametnikud tegutsema.

Kolmapäeva õhtul kella üheksa ajal pärast sportimist sauna pesema läinud Nadežda rääkis, et oli jõudnud end vaevalt seebitada, kui tuli spordikeskuse administraator ja teatas, et inimesed peavad katuse varisemisohu tõttu hoonest kohe lahkuma. Naine tunnistas, et alguses mõtles pesemist jätkata. “Vene inimene ekstreemseid olukordi ei karda,” selgitas Nadežda ja lisas, et tema ja saunas olnud teised naised panid end siiski kiiresti riidesse ja läksid välja.

“Muidugi oli hirm,” meenutas naine. Nadežda ütlust mööda tuli aga hirm hiljem, juba õues olles. Kui meenusid tänavu talvel juhtunud traagilised sündmused, kus mitmel pool Euroopas ja Venemaal said lume raskuse all sisse langenud katused saatuslikuks paljudele inimestele.

Katus naksus

Tapa spordikeskuse juhataja Riho Lööper rääkis, et kolmapäeva õhtul kuulsid korvpalli mänginud mehed katuse metallkonstruktsiooni naksatust ja nägid lae alt saali põrandale pudenenud musta värvi tükke. Juhtunust teatati telefonitsi spordikeskuse juhatajale, kes andis hoone administraatorile korralduse maja inimestest tühjaks teha. Tol õhtul oli Lööperi andmetel spordikompleksis umbes 15 inimest.

Järgmisel päeval, so üleeile, kutsus Lööper kohale Tapa vallavalitsuse ehitusnõuniku Inga Suvi, kes konstruktsiooni pildistas. Samuti tellis ehitusnõunik katusele ekspertiisi.

Lööper viitas katuse kummalisele kasutusjuhendile, mille järgi tavalise talve puhul sealt lund lükkama ei pea. “Mis on tavaline talv,” küsis ta. Samas soovitab juhend võimalikult vähe katusel käia.

Lööperi sõnul lükkab üks töömees nüüd katuselt lund vähemaks. Kõike ära võtta ei tohi, sest juhendi järgi peab katuse kaitseks seal olema 10 sentimeetri jagu lund.

Tapa vallavanema Kuno Rooba hinnangul püüdis katuse projekteerija juhendi sõnastusega hajutada võimalikke riske.

Parem karta

Vallajuhi sõnul tellis kohalik omavalitsus spordikeskuse katuse ekspertiisi kahelt firmalt. Neist ühelt loodavad vallavõimud saada ettepanekuid edasiseks tegutsemiseks. “Meie käitume põhimõttel: parem karta kui kahetseda,” jätkas Rooba. “Et maailmas on analoogseid ehitisi kokku vajunud, siis tuleb asjasse suhtuda äärmiselt tõsiselt.”

Vallajuht suurt ohtu katuses siiski ei näe, sest enne korvpallikonstruktsioonide paigaldamist katusedetailide külge tehti neile veel täiendavad tugevusarvutused. Samuti on viimasel ajal sadanud lumi Rooba sõnul pehme ja sulgkerge, mitte märg ja raske. Seepärast spordikeskuses tegevust ei peatatud.

Tapa spordikeskus avati ametlikult 13. detsembril 2002. aastal. Peatöövõtja oli aktsiaselts Merko Ehitus.

Merko Ehitusest öeldi eile Virumaa Teatajale, et asjaga tegelev inimene on puhkusel. Tapa spordikeskuse projekteerija Raul Kõllamaa keeldus kolmapäeval juhtunut kommenteerimast, sest tal puudus info. “Ei ole asjaoludega kursis,” ütles ta.

Kommentaarid
Tagasi üles