Kadrina kandi loodus võlub Jaapani rikkaid pensionäre

Juhime tähelepanu, et artikkel on rohkem kui viis aastat vana ning kuulub meie arhiivi. Ajakirjandusväljaanne ei uuenda arhiivide sisu, seega võib olla vajalik tutvuda ka uuemate allikatega.
Copy
Jaapani ärimees Toshio Kawabe (vasakul) loob Kadrina kanti oma rahvuskaaslastele puhke- ja elamistingimused. Paremal üks klientidest Noriko Matsumoto, kes on Eesti loodusest ja inimestest lausa võlutud.
Jaapani ärimees Toshio Kawabe (vasakul) loob Kadrina kanti oma rahvuskaaslastele puhke- ja elamistingimused. Paremal üks klientidest Noriko Matsumoto, kes on Eesti loodusest ja inimestest lausa võlutud. Foto: Margus Ott

Jaapani rikkad seeniorid tunnevad Eesti looduse erilist tõmmet ning ootavad kannatamatult, mil saaks elama asuda nendele planeeritud puhkekülla Kadrina vallas.

Tervisesalonge pidava kompanii jõukas president Noriko Matsumoto Tokyost on Eestis käinud juba 11 korda, ning olgugi et tal on Tallinnas korter olemas, otsustas ta ka Kihlevere kanti rajatavasse jaapanlaste külla puhkemaja ehitada.

“Siin on nii kaunis loodus ja toredad inimesed,” räägib nooruslik ja rõõmsameelne Matsumoto, kes nimetab end romantikuks. “Leian, et ma saan siin osta oma unistusi. Eestisse tulles tunnen kohe sellist erilist head tunnet.” Selle nädala alguses Virumaal viibiv Matsumoto plaanib taas Eestisse naasta juba paari kuu pärast.

Turismi- ja puhkuseäriga tegelev Keiichi Kokue Tokyost on samuti osa oma tulevikust otsustanud siduda Lääne-Virumaaga. “Kui me siia tuleme, siis justkui kõik mured kaovad ja tunneme tervist tulvamas,” räägib Kokue.

Kuni viissada inimest

Jaapani ärimehe Toshio Kawabe firmadele kuulub Kadrina vallas Kihlevere mõis koos seda ümbritseva maaga ja mitu kinnistut lähedastes külades. Kawabe plaanib Virumaal välja arendada kõrgklassi puhkepiirkonnad, kuhu lisaks eramutele tulevad ka täiskasvanute kool, tervisekeskus, kauplused ning muu eluks ja puhkuseks vajalik. Algatatud on siiski kaks detailplaneeringut. Kawabe esindaja Erja Järvise sõnul on planeeritud Hõbeda ja Vohnja külla lisaks eramupiirkondadele ka spaa.

“Jaapanis elab 25 miljonit üle 60-aastast inimest, igal aastal tuleb miljon sellist inimest juurde,” räägib Toshio Kawabe. “Seetõttu soodustab Jaapani valitsus meie seenioride mõne aja pikkust elamist teistes maades.”

Kawabe sõnul on pensionile jäänud jõukate jaapanlaste jaoks väga tähtis kusagil mujal aeg maha võtta ja puhtas looduses rahulikult eluõhtut nautida, sest äri tehes on kogu aeg olnud väga kiire. Eesti kliima ei erine oluliselt Põhja-Jaapani omast.

Kuid need külad ei ole mõeldud vaid jaapanlastele, osa maid müüakse ka Skandinaavia ja Lääne-Euroopa inimestele. Niisuguse küla ehitab Jaapani ärimees välja ka Haapsalu lähedale.

Kokku on planeeritud Kadrina valda luua elamistingimused kuni viiesajale inimesele. “Aga nad ei ela seal aasta ringi, vaid kaks-kolm kuud ja lähevad siis Jaapanisse tagasi,” selgitab Kawabe.

Samamoodi nagu Eestis, on sellised puhketingimused Jaapani vanuritele ette valmistatud ka Kanadas, Uus-Meremaal, Havail, Filipiinidel, Malaisias.

Ida-Euroopa avastas Kawabe enda jaoks juba 14 aastat tagasi. “Algul olin huvitatud Poolast ja Ungarist, aga ma ei tundnud ennast seal hästi,” räägib Kawabe. “Kaheksa aasta eest aga leidsin ühelt turismimessilt Eesti ja siia tulles tundsin kohe, et see koht on õige.”

Kohal kolme aasta pärast

Kawabe sõnul on Eestis imeline loodus, sõbralikud inimesed ja sobivad vahemaad. “Tuttavad soovitasid algul mulle Pärnut, Haapsalut ja Narva-Jõesuud, kuid just sellel ajal oli müügis ka Kihlevere mõis ja ma otsustasin siia investeerida. Siin asuvad küllaltki lähedal Tallinn ja Rakvere oma kaubanduskeskuste, restoranide ja muude teenustega,” lisab Kawabe.

Kawabe on näidanud Kadrina vallas ostetud kinnistuid juba sadadele rahvuskaaslastele. Ta loodab, et esimesed jaapanlased saavad end Lääne-Virumaal sisse seada kolme aasta pärast.

Tagasi üles