Idee elektrijaama ehitamiseks pärineb ehitajaharidusega Kruusi sõnul tema energeetikust pojalt.
Ettevalmistused elektrijaama rajamiseks algasid juba neli aastat tagasi, kuid katsed saada raha Ettevõtluse Arendamise Sihtasutusest ja Keskkonnainvesteeringute Keskusest jooksid liiva.
Ka SEB Eesti Ühispangast jäi lubatud laenuraha tulemata, lõpuks lahenesid finantsküsimused Hansapanga abiga. Investeeringu suurust ei soostunud Jaan Kruus ütlema, kuid lootis, et 55kW võimsusega elektrijaam teenib ennast tasa seitsme aastaga.
“Raha otsimisele läks küll mitu aastat, aga ma ei nuta, sest elektrijaama tehniline lahendus sai paremaks,” rääkis Jaan Kruus.
Iga hüdroelektrijaama rajamine käib omamoodi, sest tingimused on erinevad. Vihula paisjärve tammi ja vee äravoolu tõttu olid turbiini ja generaatori paigutamise tingimused üsna ahtad.
Nüüdisajal kasutatakse nn uputatud veeturbiine, mille otsas on elektrivoolu andev generaator. Nii on kogu kaadervärk päris väikeste mõõtmetega ja kompaktne. Veepinna kohal olevasse hoonesse on koondatud automaatika. Paisjärvest pisut eemale jääb elektrivoolu ühtsesse võrku üle kandev alajaam.
Et vee sügavus Vihula paisjärve tammi taga on suur ja vee langemine kõrge, pani Kruus elektrijaamale humoorika nime “Seitse meetrit pensionisammast”.
Lääne-Virumaa keskkonnateenistuse juhataja Aivar Lainjärv ütles, et Vihula paisjärvele elektrijaama rajamine oli igati õigustatud, sest pais oli olemas ja seisis kasutult.
“Küll olen ma vastu uute paisude ehitamisele selleks, et elektrijaama rajada,” lisas ta, tuues põhjenduseks paisu rajamisest tingitud looduskeskkonna muutumise.