Saada vihje

Isamaa ja Res Publica ühendus sai kinnituse

Juhime tähelepanu, et artikkel on rohkem kui viis aastat vana ning kuulub meie arhiivi. Ajakirjandusväljaanne ei uuenda arhiivide sisu, seega võib olla vajalik tutvuda ka uuemate allikatega.
Esimest korda esitlesid parteijuhid Tõnis Lukas ja Taavi Veskimägi ametlikult kahe erakonna ühinemiskava aprilli alguses KUMUs toimunud pressikonverentsil.
Esimest korda esitlesid parteijuhid Tõnis Lukas ja Taavi Veskimägi ametlikult kahe erakonna ühinemiskava aprilli alguses KUMUs toimunud pressikonverentsil. Foto: Toomas Huik/Postimees

Nii Isamaaliidu kui ka Res Publica suurkogu kiitis pühapäeval Pärnus heaks erakondade ühinemise.

Pärnu kontserdimajas kogunenud Res Publica üldkogu toetas ülekaalukalt ühinemist Isamaaliiduga ning kinnitas seega omalt poolt uue erakonna, Isamaa ja Res Publica Liidu moodustamise.

Erakonna tegeliku loomise kuupäev sõltub ametliku asjaajamise kiirusest.

Klapp on hea

Erakonna esimees Taavi Veskimägi ütles üldkogul peetud kõnes, et Isamaaliiduga uue konservatiivse erakonna moodustamine on ajalooline samm, mis täidab Res Publica peamise ülesande - ühendada paremjõud.

Tema sõnul saab Isamaa ja Res Publica Liidust erakond, mis ühendab kogu Eesti ärksama ja intellektuaalsema paremkonservatiivse mõtlejaskonna.

“Ühenderakond ei ole kitsas sõpruskond, vaid poliitiline organisatsioon, kuhu mahuvad erinevad inimesed,” märkis Taavi Veskimägi.

Veskimäe sõnul ühendab uus partei kristlikke demokraate, rahvuskonservatiive, parempoolse maailmavaate kandjaid, rohelisi ja säästlikku arengut edendavaid inimesi.

“Kui keegi veel küsib, miks peavad Res Publica ja Isamaaliit jõud ühendama, siis vastus on ühene - meie ülesanne on hoida järgmistel parlamendivalimistel ära vasakpoolsete ja uusnomenklatuuri võimulepääs,” lausus Veskimägi.

Res Publica Lääne-Viru piirkonna juhatuse esimees Ain Suurkaev ütles, et meie maakonna respublikaanid suhtuvad ühinemisse positiivselt.

“Oleme kohalike Isamaaliidu poiste ja tüdrukutega juba kolmel korral koos käinud ja klapp on väga hea,” tähendas Suurkaev.

Lääne-Viru suurim erakond

Pärnus Endla teatris kogunenud Isamaaliidu suurkogu kiitis samuti heaks ühinemise Res Publicaga, kinnitades sellega uue erakonna, Isamaa ja Res Publica Liidu moodustamise.

Erakonna esimees Tõnis Lukas märkis suurkogul peetud kõnes, et Eestil on vaja alalhoidlikku, kõike head säilitavat poliitikat, mis oleks süsteemne ja millel oleks pidevalt suur esindatus.

“Konservatiivse ühisjõu moodustamiseks on praegu parim võimalus. Isamaaliit ei saa olla rasvases rahulolus suureneva rahva toetuse tõttu ja oodata, et valimisvõit ise sülle kukuks,” lausus ta.

Lukas märkis, et ehkki Res Publica ja Isamaaliit on olnud oma arengus pisut erinevad, on sea ja käo kooselu ikkagi loomulikum kui ninasarviku ja orava oma. “See ebaloomulik liit jääb Eestis veel kauaks võimule, kui me ei loo suurt tugevat paremtsentristlikku jõudu,” lausus ta.

Lukas nentis samas, et kuna head kavatsused ei kõlba alati patta panna, tuleb ümberkorralduste ajal arvestada mõningase reitingukaotusega. “Kui aga ühinemisega on asjad selged, siis pöörduvad valijate hulgad lootusega meie poole,” ütles ta.

Isamaaliidu Lääne-Viru piirkonna juhatuse esimees Hannes Mets märkis, et Lääne-Virumaa piirkonna juhatus arutas erakondade ühinemist kuu-poolteist tagasi.

“Üldiselt näeme ühinemises positiivset trendi ja suure parempoolse konservatiivse erakonna tekkimine on tervitatav,” ütles Mets, kes avaldas lootust, et Isamaliidu programmilised seisukohad ka ühinenud erakonnas kandepinda leiavad.

Isamaa ja Res Publica Liit peaks pärast erakonna juriidilist sündi olema suurima liikmeskonnaga erakond Lääne-Virumaal. (VT/BNS)

Kommentaarid
Tagasi üles