Hanno Tamm meenutas, et Saksa poolel langenute ühishauad Saueväljal ja Vistla külas olid sõjajärgseil aastail eeskujulikult korras.
“Kuuekümnendail lõhkusid nõukogude võimu esindajad kalmud ja ühishauad võsastusid.
Rahvas aga käis salaja langenud omakseid ja sõjasangareid mälestamas,” teadis Hanno Tamm rääkida.
1986. aastal tegid Eesti diviisi allohvitser sõjaveteran Ülo Tähiste ja Hanno Tamm kindlameelse otsuse tähistada sakslaste poolel langenute ühishauad suurte kividega, millele on rist sisse lõigatud.
1989. aasta kevadel otsustasid Väike-Maarja Muinsuskaitse Selts ja Tamsalu sõjaveteranid korrastada Vistla ja Sauevälja ühishauad.
Hanno Tamm tegi ettepaneku paigutada haudadele kõrged vaskristid.
Ta ise töötas sel ajal Saku Õlletehases ning organiseeris ristide valmistamise vasest torudest, mida tehases kasutati õlle tootmisel.
“Porkuni lahingu 45. aastapäevaks - 21. septembril 1989 - said langenute ühishauad Vistlas ja Saueväljal korda ning vaskristid paika,” meenutas Hanno Tamm.
45 aastat hilinenud leinatseremoonia pidas legendaarne pastor Madis Oviir.
“Ennekuulmatult julge samm leidis kajastamist kohalikus ning loomulikult ka üleliidulises ajakirjanduses,” ütles Hanno Tamm.
Saksa sõjahaudadele püstitatud vaskristid pälvisid vandaalide tähelepanu, sest Eestit okupeeris endiselt võõra riigi armee ja punaideoloogial jagus veel võimsust. 19. mail 1990 saeti maha Sauevälja vaskrist, mis küll kohe taastati.
Sama aasta septembris katse Sauevälja rist õhkida ebaõnnestus, kuid juba 5. detsembril lasid nõukogude armee vandaalid õhku vaskristid nii Porkunis kui ka Kautlas. Uued vaskristid, mis avati taas 9. mail 1992, langesid 1996. aastal vasevaraste saagiks.
Kuid Hanno Tammel jätkus ikka tahet ja sihikindlust. 21. septembril 1999 paigaldas ta hävitatud vaskristide stiili silmas pidades uued puuristid Sauevälja ja Vistla ühishaudadele koos mälestuskividega.
Samal aastal tunnistati kultuuriministri määrusega nr 12 Sauevälja ja Vistla külas asuvad Teises maailmasõjas hukkunute matmispaigad ajaloomälestisteks.