Saada vihje

“Teeme ära” projekt kulgeb edukalt

Juhime tähelepanu, et artikkel on rohkem kui viis aastat vana ning kuulub meie arhiivi. Ajakirjandusväljaanne ei uuenda arhiivide sisu, seega võib olla vajalik tutvuda ka uuemate allikatega.

Sellel nädalavahetusel tabab Lääne-Viru maakonda dessant. Ei, see ei ole järjekordne militaarõppus, tegemist on pinnase ettevalmistamisega suurimaks kodanikualgatuseks pärast Eesti taasiseseisvumise aegset Balti ketti.

Meile on saanud osaks õnn elada ühes Euroopa kõige rohelisemas ja hõredamalt asustatud riigis. Seda õnne ei ole aga paljud kaasmaalased kahjuks osanud vääriliselt hinnata.

Eesti metsaalused ja teeveered on täis veetud rämpsu. Hinnanguliselt on Eesti üldkasutatavasse ruumi illegaalselt ladestatud umbes 7000 tonni jäätmeid. See on täiesti masendav ja paljude arvates lihtsalt väljakannatamatu olukord.

“Teeme ära 2008” projekt (www.teeme2008.ee) on apoliitiline kodanikualgatus, mille käigus kogu Eestimaa puhtamaks tehakse. Ei vinguta ega otsita põhjuseid, et mitte teha, vaid tehaksegi ära! Seda teevad vabatahtlikud, oma õla panevad alla ka kohalikud omavalitsused, mitu suurfirmat, mittetulundusühingut ja kodanikeühendust.

Koristusaktsioon korraldatakse 3. mail ja sellesse on kavas kaasata umbes 40 000 vabatahtlikku. Selline koristusaktsioon tuleb unikaalne nii oma logistilise keerukuse, kasutatavate innovaatiliste tehnolahenduste kui ka kaasatavate vabatahtlike suure hulga poolest.

Enne, kui koristamiseks läheb, peab aga täpselt teadma, mida ja kustkohast koristada. Praegu ongi käimas illegaalsete prügiladestuskohtade inventariseerimine. Nende asukohad kantakse GPS-seadmete abil Google Earth’i andmebaasi.

Eeloleval nädalavahetusel, 1. ja 2. märtsil, kaardistavadki projekti kaardistustiimid Lääne-Viru maakonna prügihunnikud. Oodatud on abi nii vihjete kui vabatahtlike kaardistajate näol, kaardistamise avakoosolek algab laupäeval kell 10 Rakvere spordihoones.

Oluline on mõista, et projekti tegelik eesmärk ei ole metsaalused ühekordse aktsiooniga puhtaks teha - selles pole midagi uut, seda on ju ennegi tehtud. Maanteeamet ja RMK koristavad oma haldusala nüri järjekindlusega aastast aastasse.

Kavandatav koristusaktsioon on hoopis vahend. Vahend selleks, et muuta siin elavate inimeste mõtteviisi. Koristada ära see iganenud nõukogulik mõtteviis, mis üldse teeb võimalikuks prügi metsa alla viimise.

Eestist on saanud Euroopa Liidu ja NATO liige, silmapiiril terendab juba ka OECD liikme staatus. Meil on viimane aeg tsiviliseeruda.

Reigo Lehtla, maakonna koordinaator

Kommentaarid
Tagasi üles