Nutitelefon hoiab ka öösel internetiühendust avatuna

Juhime tähelepanu, et artikkel on rohkem kui viis aastat vana ning kuulub meie arhiivi. Ajakirjandusväljaanne ei uuenda arhiivide sisu, seega võib olla vajalik tutvuda ka uuemate allikatega.
Copy
Foto on illustreeriv.
Foto on illustreeriv. Foto: MEELIS MEILBAUM/VIRUMAA TEATAJA

Osa nutitelefonide omanikke on oma ehmatuseks avastanud, et nende lemmik käib öisel ajal iseseisvalt internetis, kasvatades nõnda omaniku telefoniarvet.

Näiteks üks iPhone 3G omanik avastas telefoniarve väljavõtteid kontrollides, et tema telefon elab oma elu, eriti öisel ajal, kui kahe tunni kaupa iseseisvalt internetti kasutab.

"Päevasel ajal ei saa aru, sest ise kasutan ka, aga öösiti, kui telefon on n-ö ooterežiimil, siis tema käib, kahe tunni kaupa, istub internetis. Saab kaks tundi täis, on mingi vahe, ja siis läheb uuesti," rääkis nutitelefoni omanik, kelle sõnul ei ole see andmemaht, mida telefon liigutab, väga suur, aga kui telefoniomaniku välismaal viibides jäi data roaming sisse, kasvas telefoniarve tavapäraselt 700 kroonilt 1200 kroonile.

Kus telefon käib?


Et tal on kasutusel pakett i560, kuutasuga 560 krooni, telefon hiigelarveid teha ei saanud, kuid välismaal viibides kehtib internetikasutamisele eraldi tasu ja siis ei päästa ka limiit.

Telefoni iPhone 3GS omanikul Toomasel on sama häda, ainus vahe on selles, et Toomasel on iPhone välja ostetud ja sellel puudub automaatne internet ning liitunud on ta täiesti tavalise paketiga - maksab ainult tehtud kõnede eest ja internetti ei kasuta.

"Kuu lõpus tuli arve, kus küsiti umbes 300 krooni interneti kasutamise eest. Hakkasime uurima, millest see on. Väljavõttest oli näha, et telefon on olnud kahe tunni kaupa kellegagi ühenduses," kõneles Toomas ning lisas, et andmemaht, mida telefon näiteks öösiti liigutab, on küll 4 ja 12 kB, kuid kuu lõpuks teeb ikkagi 8-10 MB kokku, mis läheb talle kuus 400 krooni maksma.

Selguse saamiseks EMT poole pöördunud Toomasele vastati, et kuna iPhone'i näol on tegemist ennekõike internetitelefoniga, leiab see ise hõlpsasti tee internetti, näiteks oma andmete uuendamiseks.

Toomas pidas seda väga rumalaks vastuseks.


Kui Toomas soovis teada GPRSi väljavõttel kajastuvat internetilehe IDd, mis ütleks, millisel internetilehel telefon omaniku teadmata käib, vastati EMTst, et kahjuks ei ole enam võimalik vaadata 15. jaanuaril GPRSi kasutatud lehekülgi.

30. jaanuarist oli EMT andmeil näha pöördumisi Apple'i teenuste/rakenduste poole ja EMTst öeldi taas kord, et ilmselt otsis telefon uuendusi.

EMT avalike suhete juht Kaja Sepp selgitas, et iPhone on loodud nii, et proovib internetiühendust püsivalt üleval hoida.

See ei tähenda, et see n-ö käib internetis (surfab lehtedel, laeb alla uusi rakendusi vms), kuid iga ühenduse loomine tekitab väikseid tehnoloogilisi mahte.

See seletab ka, miks telefon on näiteks öösel internetiga ühenduses: lihtsalt hoiab ühendust avatuna, sest iPhone, ja ka teised nutitelefonid, on loodud mõttega, et selle kasutaja väärtustab internetti ja hindab seda, kui ühendus luuakse kiiresti.

Võimalikult kiire teenus


"Internetti ühenduda püüab iPhone ka siis, kui kasutaja ise interneti kasutamise võimalust aktiveerinud pole. Võimaldamaks klientidele võimalikult kiiret teenuste ja telefonis olevate rakenduste kasutamist, on iPhone'i juba algselt salvestatud nende operaatorite andmesideseaded, kus iPhone'i müüakse," selgitas Kaja Sepp

"Seda selleks, et klient ei peaks hakkama nuputama, kuidas midagi seadistada - nagu juba eespool toodud, on iPhone loodud eeldusel, et sellega internetti kasutatakse," jätkas ta.

Samal põhjusel ei ole Apple otseselt mõelnud ka võimalusele andmesidet täielikult piirata, sest see ei võimaldaks kasutada kõiki toote olulisi võimalusi ning jätaks tootest võrdlemisi puuduliku ning mitte kõige parema kasutusmugavusega seadme mulje.


Kui aga iPhone'i omanikul on siiski kindel soov, et iPhone ei saaks luua internetiühendust ehk siis tahab ta kasutada oma nutitelefoni ainult helistamiseks ja sõnumite saatmiseks, tuleks Kaja Sepa sõnul seadetest kustutada Cellular Data APN, milleks on internet.emt.ee.

Seejuures tuleb arvestada, et kui telefonile teha algseadistus (reset) või uuendada selle tarkvara, siis on nutitelefon nii tark, et taastab selle käigus algsed internetiseaded, ja need tuleb taas kustutada, juhtis Sepp telefoniomanike tähelepanu.


Tagasi üles