Vallavõim seisab hiie eest

Copy
Juhime tähelepanu, et artikkel on rohkem kui viis aastat vana ning kuulub meie arhiivi. Ajakirjandusväljaanne ei uuenda arhiivide sisu, seega võib olla vajalik tutvuda ka uuemate allikatega.

Üleeile arutas Viru-Nigula vallavolikogu Härjapea Koja avaldust Tammealuse ehk Samma hiie munitsipaliseerimiseks.

Volikogu leidis, et hiis on väga väärtuslik ning vallarahvale vajalik objekt, ent munitsipaliseerimise algatamisega otsustati oodata järgmise koosolekuni, et fakte täpsustada.

Härjapea Koja vanem Ahto Kaasik põhjendas volikogule oma avaldust sellega, et Tammealuse kui muistse hiie näol on tegemist maausuliste sakraalmaaga, kohaliku rahva kooskäimis- ja peokohaga ning puhkealaga.

Lisaks maausulistele on hiie ühisomandisse jätmine oluline kõigile kohalikele elanikele, sest hiis on sisuliselt ainuke Viru-Nigula ümbruskonna puhkeala.

Tammealuse munitsipaliseerimist toetab siseministeeriumi usuasjade osakonna juhataja Ilmo Au, kelle sõnul on hiis maausuliste usuliste talituste läbiviimiseks samasugune pühamu nagu näiteks kristlastel on kirikuhoone, juudiusulistel sünagoog või islamiusulistel moshee.

Rakvere Muuseumi arheoloog Tõnno Jonuks kinnitas, et Tammealuse hiis on üks väärtuslikumaid Eestis, moodustades suure ja ühtse kompleksi ohvriallikate, ohvripuu ning eriti hiie territooriumiga, mis on säilinud suhteliselt hästi.

Ahto Kaasiku sõnul toetab hiie munitsipaliseerimist ka kohalik rahvas, kellelt Härjapea Koda kogus Tammealuse ühisomandisse jätmise toetuseks ligi 300 allkirja.

Sotsiaalmaa munitsipaliseerimisel esitab vallavalitsus avalduse koos toimikuga maavalitsusele, kes vaatab selle läbi ja esitab omakorda keskkonnaministeeriumile otsuse tegemiseks.

Maavanem Marko Pomerants on väljendanud oma vastuseisu hiiealuse maa munitsipaliseerimisele ning pooldab selle tagastamist õigusjärgsele omanikule. (VT)

Tagasi üles