Valgejõe veeseis on Tapa linna piires talve kohta rekordiliselt kõrge, kuid üleujutuse ja looduskahju ohtu siiski pole.
Valgejõgi trügib linna piirides üle kallaste
Tapa-Loobu maantee kraavid on linnapiiril asuva silla juures üle ujutatud. Tapalaste puhkepaika Valgejõe saarele viiv teerada võib kohe-kohe vee alla jääda.
Tapa linnavalitsuse ehitusnõunik Jaan Viktor, kes samasse Valgejõe kaldale maja ehitab ja kes on suur entusiast jõekallaste korrastamisel, kinnitas, et mingit üleujutuse ohtu ei ole. Häda kui sellist ei ole, lihtsalt vett on palju, lausus ta. Sügisel jooksis ka natukene vett üle saarele viiva teeraja, sellest ei juhtu midagi.
Valgejõgi on linnapiiril sopistunud. Ammuse masuudireostuse järel suleti jõe tegelik voolusäng ning jõgi juhiti kraavi abil samas kõrval voolavasse ojja, mis mõnisada meetrit allavoolu Valgejõkke suubub.
Mõne aasta eest osutus võimalikuks jõgi ajaloolisse sängi tagasi suunata. Jaan Viktor koos mõttekaaslastega taastas jõel asuva vana elektrijaama paisu ning korrastas kaldad.
Praeguse veeseisu juures ei näe ma vajadust paisu alla lasta, ütles Jaan Viktor. Olen viimastel aastatel tagunud sillapostidesse täkkeid, et märkida veeseisu, kuid kas hetkel on tegemist rekordiga, seda ei oska ma öelda. Viimati käisin seal pühapäeval, siis küll veel rekordit polnud.
Jaan Viktor avaldas arvamust, et veeseis normaliseerub paari päevaga, hiljemalt nädala pärast. Seniks tasub aga tapalastel Valgejõge uudistama minna, sest ühte vaatevälja mahub jõe ja oja teineteisest tublisti erinev veetase. Valgejõel kunagi töötanud hüdroelektrijaam paisutas Jaan Viktori hinnangul jõe veetaseme palju kõrgemale, kui see on praegu.