Saada vihje

Tarbija: Keemiline puhastus säästab rõivaid

Juhime tähelepanu, et artikkel on rohkem kui viis aastat vana ning kuulub meie arhiivi. Ajakirjandusväljaanne ei uuenda arhiivide sisu, seega võib olla vajalik tutvuda ka uuemate allikatega.


Pressija Linda Kasela annab OÜ MT Puhastuskeskuse töökojas keemilisest puhastusest tulnud rõivale mannekeeni seljas tagasi kena vormi. Foto: Tairo LutterPlekkidega rõivaid ei tasu alati ise pesema ega neilt plekke eemaldama hakata, sest siis võib kehakatte hoopis ära rikkuda. Mõistlikum on abi otsida keemilisest puhastusest.

Vana aasta lõpus Rakveres Posti tänavas keemilise puhastuse töökoja avanud OÜ MT Puhastuskeskus omanik Mart Kadak näitab moodsalt disainitud täiselektroonilist Itaalia puhastusmasinat, mis keskkonnaohutult ja säästvalt teeb kiiresti puhtaks nii palitud kui ka ülikonnad, määrdunud sulejoped ja kogu nahast või seemisnahast garderoobi. Lisaks on võimalik nahka värvida ja vettpidavaks immutada.

Kodus plekke nühkida ei tasu

Puhastusseadme pult annab võimaluse valida erinevaid programme arvestades erinevaid materjale. Tänapäeva rõivad on tavaliselt ka vajalikult märgistatud.

Uus puhastusmasin ei meenuta enam millegagi auru ja keemia lõhna täis kunagist keemilise puhastuse vabrikut Kooli tänavas. “Tänapäeval on väga ranged keskkonnanõuded, kemikaalid on korduvkasutuses,” selgitab Mart Kadak.

Kõigepealt lähevad rõivad plekieemaldusse. “Hea, kui inimene teab, mis päritolu plekid on, siis on neid kergem eemaldada,” räägib Kadak.

Küll edastab ta klientidele õpetussõnad: “Ärge mingil juhul hakake ise plekke välja puhastama, see viib mustuse sügavale riidekoesse ja pärast ei aita ka enam keemiline puhastus.”

Riided saavad puhastuses vormi tagasi

Rõivaste vastuvõtja Veronika Rae on saanud spetsiaalse väljaõppe ja oskab erinevast materjalist riideesemetega ringi käia. Ka hinnakiri ja puhastatavate materjalide loetelu seinal on pikk ja põhjalik.

Ettevaatlikumalt peab puhastaja Veronika Rae ringi käima turult ostetud sulejopedega, mille odav materjal sulgedele pealiskatteks ei sobi ja mõnikord sulgi kinni ei pea. Ka kaua kapis seisnud vanadel karusnahkadel võib karv lahti olla ja neid ei tasu puhastusse tuua. Küll on uuemad karusnahksed kasukad edukalt puhastuse läbinud.

Nii mõndagi riideeset võiks ju ka pesumasinasse panna, kuid seal võib kehakate oma vormi kaotada. Selleks puhuks on keemilises puhastuses olemas spetsiaalne mannekeen, mis võimaldab rõivast hiljem vormida. Ka triikimislaud ja profitriikraud käivad asja juurde.

Tavaliselt saab Posti tänava töökojast puhastada toodud asja kätte 24 tunni pärast, aga vajadusel ka kiiremini. “Oleme lahti õhtul seitsmeni, nii et kliendil oleks pärast tööpäeva lõppu võimalik läbi tulla,” räägib Kadak.

Esialgu tehakse allahindlust lasterõivastele. Nelja eseme toomisel on ühe puhastamine tasuta.

“Esialgu meil püsisoodustusi veel ei ole, aga hinnad on meil niigi odavamad,” kinnitab Mart Kadak.

Teine, Sauberlandi keemilise puhastuse vabriku vastuvõtupunkt on Rakveres kroonikeskuses, kus võetakse rõivad vastu ja viiakse puhastada Narva. Tagasi saab need kolmandal päeval. “Auto käib esmaspäeval, kolmapäeval ja reedel,” räägib rõivaste vastuvõtja Iira Värkraud.

Sel nädalal puhastatakse odavamalt, 99 krooni eest sulejopesid, järjekorras on soodustuses erinevad tooted.

Kommentaarid
Tagasi üles