Saada vihje

Päevaintervjuu: Suurte poiste mänguasjad

Juhime tähelepanu, et artikkel on rohkem kui viis aastat vana ning kuulub meie arhiivi. Ajakirjandusväljaanne ei uuenda arhiivide sisu, seega võib olla vajalik tutvuda ka uuemate allikatega.

Rakvere näitustemajas avatud mudelinäitusel võib näha kümneid minitanke, -autosid, -laevu ja -lennukeid, mille on kokku pannud Lääne-Virumaa mudelimeistrid, enamasti küpses eas mehed. Rakvere Gümnaasiumis XI klassi lõpetanud Tiit Sepa lemmikteema on sõjamasinad.

Kuidas mudeliharrastus alguse sai?

Mulle sattus juhtumisi kätte 1986. aasta mudelikataloog, seda uurides tekkis huvi. Olin 13-14, kui panime vennaga esimese mudeli kokku. Kokkupanemine on selle asja juures kõige suurem rõõm.

Praegu on mul kokku kakskümmend üks tanki ja dzhiipi, jalamehi on kuus-seitsekümmend. Ka kuus lennukit ja Aurora ristleja on kodus kokku pandud.

Kust need mudelid pärinevad?

Enamik pärineb poest, Rakveres näiteks Pika tänava mänguasjapoest.

Aga ega kõike ole müüa. Kui tahad mõnda konkreetset mudelit, näiteks Vene või Itaalia oma, siis neid on väga raske leida. Saksa tanke võib kergemini saada. Aga näiteks Saksa tanki KV2 otsisin isegi Saksamaalt, aga ei leidnud.

Tõetruuduse huvides tuleb vahel ostetud mudelitel mõni jupp välja jätta või mõnda natuke muuta vastavalt ajaloolistele piltidele. Kõik mudelid, mis müüa, ei ole autentsed. Üks mu tuttav, kes kogub tankimudeleid, puuris tõetruuduse huvides läbi isegi tankide torud.

Paistab, et sõjatehnika on põnevam kui muu.

Algul tegelesin kõigega, aga nüüd olen keskendunud Teise maailmasõja tehnika, põhiliselt tankide peale.

XI klassi lõpus tegin uurimistöö Teise maailmasõja tankidest. Nii et selles vallas pean end päris pädevaks.

Vahel aga tuleb kodus kokkupanemise isu peale ja siis võtad ette mudeli, mis parajasti käepärast.

Kes on need teised mudelimeistrid, kes näitusel väljas?

Lääne-Virumaa mehed. Näitusele tõi meid kokku Pika tänava mänguasjapoe omanik Heldur Suits, kelle mudelikogud on ka näitusel väljas.

Mudelitega tegelevad näiteks Raul Kajar ja Sven Neudorf Kaitseliidust, oleme teinud varem oma kogude näitusi.

Näitusel on lahingumasinad maastikele paigutatud ja makettide autor on samuti Tiit Sepp. Kas maketid järgivad ajaloolist tõepära?

No need on rohkem vaataja peibutamiseks tehtud ja ajaloolist kriitikat eriti ei kannata. Ainult väikeste tankide väljapanek järgib mõnevõrra tegelikkust. Aga ega sellist kirjut kolonni kui maketil, ole vist koos sõitnud.

Sõjas olid erinevate riikide vägedel ka erinevad strateegiad. Kui Saksa tanke on võõristav nii tihedalt koos näha, siis Kurski kaarel 1943. aastal panid venelased diviisid ja tankid küll ritta.

Lahknevusi ajaloolisest tõepärast leiab mujaltki. Minul on kaevikud kindlustatud ühelt poolt puudega, tegelikult tehti seda kahelt poolt.

Mingi ettekujutuse peaks makettidelt aga saama.

Kust sõjaasjade kohta infot saate?

Ega ma raamatupoodidest ilukirjandust tavaliselt vaata, ikka teatmekirjandust.

Kui ma välismaal käin, siis otsin teadusraamatuid maismaasõjast. Näiteks eelmisel suvel Saksamaal oli esimene asi, mida ma raamatupoes nägin, “Saksa tankivägede lahingutegevus Teises maailmasõjas”.

Kas tulevikuplaanid seonduvad ajalooga?

See on kõrvalhuvi. Edasiõppimise plaanid seonduvad arvuti ja küberneetikaga.

Mis mudelite kõrval veel huvi pakub?

Mälumäng. Käisime neljapäevaõhtuti Katariina Keldris mängimas. Läks nii kui läks.

Koolinoorte arvestuses oleme oma võistkonnaga olnud esikolmikus.

Üleriigilises koolinoorte mälumängus Eurokilb saime teise koha.

Kommentaarid
Tagasi üles