Laste käekäik sõltub nende vanemate omast, mis omakorda ripub suuresti rahalistest võimalustest. Paraku on Eestis allpool vaesuspiiri või selle lähedal elavate perede hulk suurenenud. Ja nagu viitas viimatine inimarengu aruanne, on tendentsiks n-ö inimeste kastikuuluvus.
Juhtkiri: Lõhkudes vaesuse ringi
Seega on väga erinevad võimalused näiteks töötuks jäänud õmblejannast üksikemaga kasvajal ning hästi kindlustatud ettevõtja peres sirgujal.
Ning prognoosid näitavad, et majandussurutise, tööpuuduse ja selle järelmõjul on meil oodata veelgi suuremat elanikkonna kihistumist ja ebavõrdsuse kasvu. Ehk vaesus sünnitab jätkuvalt vaesust.
Eestis on tekkinud juurde nn uusvaeseid, kes elus esimest korda peavad puudusega silmitsi seisma, ning on leibkondi, kus see on pikaajaline elustiil. Viimaste seas on probleemseid peresid, kus sageli levib ka kalduvus kriminaalsusele.
Meie lastekaitsjad ei sekku pahatihti õigel ajal, oodates kuni viimase hetkeni või jäädes lootusetult hiljaks. Paraku juurduvad lastes sügavalt vanemate käitumismudelid ning kõik kordub uuesti nende täiskasvanuks saades.
Inimene ei arene mitte kunagi hiljem nii intensiivselt kui lapsena. Kui aga lapsepõlves on arenguvõimalused kasinad, jääb suur potentsiaal kasutamata. Ja see pole hoop mitte ainult konkreetsele isikule, vaid laiemalt kogu ühiskonnale.
Seepärast on oluline, et iga laps saaks käia lasteaias, huviringis, et ta jõuaks selgusele, millise valdkonnaga tahaks tegeleda, rääkimata priist koolitoidust, mis on paljude jaoks ainus soe toidukord päevas.
Tartu ülikooli professor Dagmar Kutsar käis eile riigikogus toimunud laste ja noorte vaesuse teemalisel arutelul välja mõtte, et riik võiks pakkuda toetusi, mis läheks otse lastele.
Ehk siis toetus ei pruugiks üldse vanemate käest läbi käiagi. Nii oleks välistatud olukord, et lastele mõeldud raha kulutab vanem hoopis muuks.