Vihula vallas Laulis alustas tööd uus digilevi saatja

Juhime tähelepanu, et artikkel on rohkem kui viis aastat vana ning kuulub meie arhiivi. Ajakirjandusväljaanne ei uuenda arhiivide sisu, seega võib olla vajalik tutvuda ka uuemate allikatega.
Toimetaja: Virumaa Teataja
Copy
Foto on illustreeriv.
Foto on illustreeriv. Foto: Peeter Kümmel / Sakala.

Telekanalite edastamise eest vastutav AS Levira rajas uue digilevi saatja Lääne-Virumaale Laulisse, et parandada tavaantenniga vastuvõetava digitelevisiooni levi Vihula vallas.

Uus telesaatja parandab digikanalite levikvaliteeti Põhja-Eestis Lauli, Altja, Mustoja ja Vihula piirkondades. Lisaks töötavad Lääne-Virumaal digilevi abisaatjad veel Eismal, Koljakul ja Pehkas ning maakonda ulatub digisignaal ka Kohtla-Nõmme, Koeru ja Tallinna Teletorni peasaatjatelt.
 
Levira juhatuse liikme Indrek Lepa selgitusel on uus Lauli telesaatja horisontaalse polarisatsiooniga, mis tähendab, mis tähendab, et ka vastuvõtuantenni elemendid peavad olema maapinnaga paralleelselt.
„Antennile õige suuna ja kõrguse leidmiseks tuleb digiboks või digiteler lülitada mõnele kodumaisele kanalile ning kuvada menüüst teleriekraanile signaali tugevuse ja kvaliteedi näitajad. Seejärel tuleb antenni pöörata aeglaselt seni, kuni leitakse asend, kus signaali kvaliteedinäitaja on kõige parem. Selles asendis tulebki antenn tugevalt fikseerida" kirjeldas Lepp.
 
Enne antennile parima suuna ja kõrguse otsimist tuleb veenduda, et nii antenn ise kui ka kaablid-ühendused on korras. Kui kaabel on aastakümneid kasutusel olnud, tuleks see uuesti antenni külge ühendada või uus kaabel vedada.

Samuti tuleks üle kontrollida antennipistik. Digilevi komisjon soovitab kasutada tugeva ehitusega ridaantenni, telesaatjale lähemal sobivad ka nn kuusepuud ehk logoantennid. Kui kusagil kasutatakse täna veel nn poola restantenni, siis tuleks see esimesel võimalusel välja vahetada.
 
2010. aasta 1. juulil lõpetavad kõik Eesti telesaatjad analoogtelevisiooni edastamise ning teleprogramme näeb tavaantenni kaudu ainult digitaalsena. S

elleks hetkeks peavad kõik need, kes vaatavad täna vaid kolme Eesti telekanalit, soetama endale digiboksi või soovi korral uue digiteleri. Tingimata tuleks eelistada Eesti Digilevi märgiga seadmeid, sest nende sobivust siinse digilevi võrguga on põhjalikult kontrollitud.
 
Tasuta Eesti telekanalite (ETV, Kanal 2, TV3, ETV2, Kanal 11) digitaalseks vastuvõtuks ei ole vaja liituda ühegi teenusepakkujaga.

Kui soovitakse lisaks vaadata rahvusvahelisi ja kodumaiseid tasulisi kanaleid, võib liituda sama katuseantenni kaudu vastuvõetava tasulise digilevi paketi või mõne kaabel- või satelliittelevisiooni teenusega.

Praeguseks juba mõne teenusepakkujaga liitunud televaatajaid Eesti üleminek digilevile tehnilises mõttes ei puuduta.
 

Märksõnad

Tagasi üles