Millised on psühholoogilise nõustamise võimalused väeosades?
Eesti Kaitsevägi on kõigis kaitseringkondades, kus teenivad ajateenijad, võtnud tööle psühholoogi.
Psühholoogi poolt vaadatuna on kaitseväes psühholoogiliseks nõustamiseks kõik võimalused loodud – tööruum ja tööaeg on olemas.
Ajateenija poolt vaadatuna – talle on nõustamisteenus teenistuse kestel tagatud. Probleem, mis ajateenijal seoses nõustamisega tekkida võib, pärineb ilmsesti meie ühiskonnast.
Ühiskonnast, mis vaikimisi eeldab, et inimene peab alati ise oma muredega hakkama saama, ja kus kiputakse psühholoogi või psühhiaatri poole pöördujad kiiresti hulludeks tembeldama.
Kuidas ajateenijad nõustajaga kontakti saavad?
Ajateenijate pöördumine psühholoogi poole on vabatahtlik. Sageli võib ka arst teha ajateenijale ettepaneku psühholoogiga vestelda. Ei ole harvad juhtumid, et psühholoogi juurde soovitab minna tema rühmaülem või rühmakaaslased.
Ajateenijatele on kättesaadavad psühholoogi kontakttelefon ja meiliaadress, mille kaudu ta siis end nõustamisele registreerib.
Samuti on võimalik end psühholoogi vastuvõtule registreerida kas meditsiinikeskuse laatsareti meditsiiniõe või oma rühmaülema kaudu.
Kui palju selliseid pöördumisi ette tuleb?
Minul, kaitseväe suurimas ringkonnas, Kirde kaitseringkonnas, tuleb keskeltläbi neli pöördumist päevas. Teistes kaitseringkondades on pöördumiste arv mõistagi väiksem.
Milliste muredega kõige rohkem abi otsitakse?
Kõige sagedamini pöördutakse kohanemisega seotud probleemidega, unetusega seonduvalt, tsiviil- ja militaarelu ühildamise harjumatu pingega toimetulekuks, lähisuhte probleemidega, teenistusalaste probleemidega.
Kas see õppustelt põgenenud poiss Jaan Pikhof suhtles kaplani või psühholoogiga?
Ei, õppusel kaduma jäänud ajateenija ei olnud suhelnud ei kaplani ega psühholoogiga.