/nginx/o/2009/12/02/275722t1hc5b3.jpg)
Esimene üleeuroopaline “Säästa lülitiklõpsuga” kampaania lõpeb sel reedel piduliku tseremooniaga Rakvere gümnaasiumis.
Kampaania on viimase poolteise aasta jooksul kaasa aidanud Euroopa süsinikdioksiidi emissioonide vähendamisse 40 800 tonni võrra.
Tseremoonia lõpus on oodata ka maskott Flicki ennast, kes võtab kokku selle ainulaadse energiasäästu kampaania.
Samuti on kohal kampaania konkursside võitjad üle Euroopa.
Kampaania käigus korraldatud üleeuroopalise plakativõistluse võitjatele antakse üle tunnistused ja auhinnad ning autasustatakse koole, kes on vastavaid üritusi korraldades panustanud energiasäästu.
“Säästa lülitiklõpsuga” (Flick the Switch) on üleeuroopaline kaheaastane algatus, mida toetab Euroopa Intelligentse Energia programm (Intelligent Energy Europe).
Projekti käigus viidi koolides üle kogu Euroopa läbi energiasäästukampaania, mille tulemusel säästeti üle 16 800 tonni CO2 emissioone Euroopa koolides ja umbes 24 000 tonni Euroopa majapidamistes.
Kampaanias osales üle 850 kooli ja umbes 100 000 õpilast. Õpilased mõtlesid välja ja näitasid ridamisi üles, lisaks mitmesugustest kampaania käigus korraldatud võistlustest ja üritustest osavõtmisele, ka omaalgatuslikkust, nagu näiteks energiasäästualaste videote ja esitluste tegemine, energiasäästule pühendatud laulude ja hümnide kirjutamine, teavituspäevade korraldamine vanematele ja veel palju muud.
“Säästa lülitiklõpsuga” kampaania on aidanud kaasa Euroopa Liidu kliimamuutuste strateegia eesmärkidele vähendada aastaks 2020 energiakasutust 20% võrra, mis omakorda alandab sõltuvust sisseostetavast naftast ja gaasist ning muudab Euroopa Liidu energiaarvet hinnanguliselt 100 miljardi euro võrra väiksemaks.
Projekti “Säästa lülitiklõpsuga” korraldasid 11 Euroopa organisatsiooni.
Projekti toetas Euroopa Komisjon Euroopa Intelligentse Energia programmi kaudu. Kampaania ise on kestnud 2009. aasta oktoobrist kuni 2010. aasta maini.
Loodetavasti jääb neile lastele aastateks külge harjumus kasutusel mitteolevad lambid ja seadmed välja lülitada, nad panustavad ka edaspidi miljonite eurode säästmisse ning aitavad samal ajal kaasa kliimamuutuse ärahoidmisele tulevikus.
Linnapeade paktiga ühinenud linnana on Rakvere võtnud ühepoolse kohustusena eesmärgiks aastaks 2020 vähendada CO2 heitkoguseid oma piirkonnas rohkem kui 20%, rakendades selleks säästva energia tegevuskava valdkondades, mis kuuluvad linna pädevusse.
Rakvere linna säästva energia kava ja projekti “Rakvere teel roheliseks linnaks” raames on Rakvere linn sõlminud ASiga Eesti Energia lepingu rohelise elektrienergia kasutamiseks tänavavalgustuse ning linna asutuste varustamisel.
Lisaks sellele on Rakvere koostanud linna hoonetele energiaauditid ja väljatöötamisel on lahendused, et soojustada nelja levinuma tüüpprojekti järgi ehitatud kortermajad.
Hiljuti avas linna enamusosalusega soojaettevõte Rakvere Soojus uue hakkepuidul töötava katlamaja ja sel aastal on plaanis kuni 50% ulatuses seniselt maagaasil põhinevalt soojatootmiselt minna üle hakkepuidule, mis vähendab CO2 eritust umbes kolmandiku ulatuses.