Saada vihje

Virumaal korraldati reid metsatulekahjude ennetamiseks

Juhime tähelepanu, et artikkel on rohkem kui viis aastat vana ning kuulub meie arhiivi. Ajakirjandusväljaanne ei uuenda arhiivide sisu, seega võib olla vajalik tutvuda ka uuemate allikatega.
Toimetaja: Virumaa Teataja
Copy
Metsatulekahju..
Metsatulekahju.. Foto: Priit Simson.

Metsatulekahjude ennetamiseks korraldasid Ida-Eesti Päästekeskuse (IEPK) järelevalveteenistuse ja Keskkonnainspektsiooni (KKI) Ida regiooni inspektorid koostöös reede õhtul reidi, mille käigus avastati Ida-Virumaal enam kui kuuskümmend metsaminekukeelu eirajat.

Tänavu juulis on aset leidnud Ida-Virumaal juba 11 ja Lääne-Virumaal kaks metsatulekahju. Tulekahju kustutamine metsas on päästeteenistusele väga aeganõudev ja ressursimahukas tegevus ning looduse taastumine põlengust võtab aega aastakümneid.

Enamik looduses puhkevatest tulekahjudest saab alguse inimese hoolimatust käitumisest, mistõttu korraldasid IEPK ja KKI inspektorid eile, 23. juuli õhtul ühisreidi Ida- ja Lääne-Virumaa metsa- ja puhkealadele.

Lääne-Virumaal patrulliti kahe autoga, neist ühega sõideti põhjarannikul (Karepa-Rutja-Vainupea-Altja-Vergi-Võsu piirkonnas) ning teisega Viitna-Neeruti-Porkuni-Äntu piirkonnas.

Reidi korraldaja ja koordineerija, päästekeskuse järelevalveteenistuse Rivo Neuhaus kiitis Lääne-Virumaa inimeste hoolivat käitumist, sest IEPK inspektorid ei tuvastanud reidi käigus mitte ühtegi tuleohutusnõuete rikkumist - kõik lõkked ja grillimised olid korrektsed.

Keskkonnainspektsiooni Ida regiooni peainspektor-nõuniku Uno Luhti ütlusel algatas KKI keskkonnaalaste nõuete rikkumiste kohta väärteomenetlused järgmiste rikkumiste suhtes: põhjarannikul tuvastati kolm telkimist looduslikul kaitsealal, kus see on keelatud ja üks
parkimine merele liiga lähedal - sõidetud oli keelumärgi alt läbi. Viitna-Neeruti-Porkuni-Äntu piirkonnas avastati kaks keelualale rajatud lõkkeaset, mille kohta teeb KKI märgukirja kohalikele omavalitsusele.

Ida-Virumaal patrulliti kolme autoga Narva lähedal Kadastiku järvede ääres (IEPK), Kurtna järvestiku alal (KKI ja IEPK) ning Tudulinna ja Iisaku vallas (KKI). Rikkumisi tuvastasid kõik ekipaažid praktiliselt võrdselt.

Päästekeskuse inspektorid algatasid kaks väärteomenetlust Kurtna järvestiku alal tuvastatud tuleohutusnõuete rikkumise kohta lõkketegemisel.

"Mõlema ametkonna inspektorite peamine tähelepanek aga oli - kui Lääne-Virumaal on olukord pigem hea, siis Ida-Virumaal oli Iisaku vallas Peipsi põhjakalda piirkonnas kohalike omavalitsuste kehtestatud metsaminekukeelust hoolimata metsas üle paarikümne inimese ning Illuka vallas Kurtna järvestiku piirkonnas üle neljakümne metsakeelu eiraja. Nende kõigi suhtes algatati menetlus, mille raames tehti hoiatus ja paluti metsast lahkuda," rääkis Rivo Neuhaus.

Inimesed avaldasid pahameelt selle üle, et keelualal asuvad metsad ei ole vastavalt tähistatud ning keelu kehtestamise kohta on vähe infot internetis.

Päästeteenistus hoiatab, et tuleoht Ida-Eesti metsades on jätkuvalt väga suur. Looduses tohib lõket teha ainult maaomaniku poolt eelnevalt ettevalmistatud ja tähistatud kohas (nt RMK lõkkekohad, kus on sädemepüüdjatega lõkkealused) ning lõkke jäägid tuleb lahkudes hoolikalt kustutada. Samuti tohib metsas suitsetada ja grillahju kasutada vaid tähistatud lõkkeplatsidel.

Vastavalt metsaseadusele on kohalikul omavalitsusel õigus anda välja korraldus, mis keelab võõras metsas viibimise. Keelu ajal ei tohi metsa minna jalgsi ega mootorsõidukiga. Ida-Viru maakonnalehe Põhjarannik andmetel on Ida-Viru omavalitsustest võõras metsas viibimise keela­nud Illuka, Toila, Vaivara, Tudulinna, Iisaku ja Mäetaguse vallad.

"Jätkuvat kuumaperioodi silmas pidades jätkame koostööd sarnaste reidide korraldamisel kindlasti ka edaspidi, sest eilne õhtu kinnitas, et vajadus selleks on olemas," ütles Neuhaus.
 

Märksõnad

Tagasi üles