Rakke maratonil sõitjaid ootab üllatus

Enno Eilo.

FOTO: Arvet Mägi

Pühapäeva, 15. augusti keskpäeval stardib Rakke linnamäe staadionilt Nissan Eesti MV Fuji X Rakke rattamaraton - Elion Estonian Cup rattamaratonide sarja eelviimane seitsmes osavõistlus.


Sadakond meest ja naist asuvad jahtima kahte rahvusvärvides meistrisärki ja meistrivõistluste medaleid.

Prognoositavalt ülejäänud 1400 ratturit  peavad aga suurt rattapidupäeva ja sõidavad Rakke rattamaratoni juubelisõitu.
Lastesõidud algavad kell 12.10: kuni 6aastased sõidavad staadionil, 7-12aastased peavad tõsise maastikusõidu võistluskeskuse vahetus läheduses minimaratonirajal.

Rakke rattamaratoni peakorraldaja Enno Eilo, kuidas juubelihõnguliseks ürituseks valmis olete?

Ettevalmistused algasid 13 kuud tagasi, teisisõnu veel enne, kui teoks sai eelmine maraton. Eesti meistrivõistluste tõttu on kriteeriumid ja nõuded võistluse korraldamiseks kõrged. Võistlus kuulub Rahvusvahelise Jalgrattaföderatsiooni UCI kalendrisse ja siin jagatakse punkte UCI maratoni paremustabelisse.

Ainuüksi kohtunike koosseis on esinduslik. Võistluse juht on UCI komissar Madis Lepajõe ja tema seisab hea selle eest, et kõik vastaks UCI nõuetele.

Tavasõitja jaoks ei muutu sellest midagi, kõik jääb ja on nagu Elion Cupil ikka. Eesti meistrivõistluste arvestuses sõitjad stardivad kahest esimesest koridorist ja nende tegemisi jälgitakse põhjalikult.

Kui palju sõitjaid starti ootate?

Hetkel on registreerunud 1400 võistlejat: veidi üle 300 on ennast kirja pannud 38 km pikkusele poolmaratoni distantsile ja üle tuhande 62 km pikkusele maratonile. Aga neid tuleb kindlasti juurde, eelregistreerimist saab teha tuleva kolmapäeva südaööni.

Kirjeldage tänavust rada.

Rada on omapärane, sest pikki kiireid lõike on vähe. On palju pöördeid, kurve, künkaid ja metsaradu. Rada läbib ka Emumäe kõrgema punkti ja lookleb Kamariku paekarjääris. Uusi lõike oleme teinud 10 km ulatuses.

Kui rada jagada neljandikeks, siis raskemad on teine ja neljas osa. Kindlasti tuleks jõuvarusid jätta lõpukilomeetritele, sest viimased kolm kilomeetrit tiirutatakse Rakke linnamäe üsna suurte tõusudega terviseradadel. Sellele eelneb veel ligi kilomeetrine lauge tõus Edru voorele.

Joogipunkte on maratonirajal neli ja poolmaratonil kolm.

Kuidas  tähistate juubelit?

Kõiki Rakke rattamaratonil sõitjaid ootab 10 km enne distantsi lõppu rajal juubelipuhune üllatus. Selline üllatus on teadaolevalt Eestis kestvusalade rahvaspordiüritusel esmakordselt kasutusel. Ei ole kuulnud, et välismaalgi oleks seda kasutatud.

Uudse ja kindlasti huvipakkuva seigana paigaldatakse 30 sõitjale jälgimisseade ja võistluskeskuses on võimalik ekraanilt nende liikumist rajal jälgida.

Oleme juubeli puhul lisaks teinud väikese tagasivaate ja selgitanud välja, et kõigil Rakke rattamaratonidel on siiani osalenud ja lõpetanud neli inimest. Kaks neist on läänevirulased Aimar Türbsal ja korraldava klubi oma mees Roland Toome. Aimarile oli see üldse elu esimeseks rattamaratoniks ja tal on see kõik hästi meeles.

Väljastpoolt Lääne-Virumaad on Rakke rattamaratoni alati läbi sõitnud ka üks õrnema soo esindaja - CC Rota Mobils’i rattur Marion Aare - ning meestest Velo Clubbers Teami sõitja Kuldar Reiljan.

Neid, kes maratoni ettevalmistamisel ja läbiviimisel abiks olnud, on väga-väga palju ja neile minult kui peakorraldajalt siinkohal suur kummardus.

Tagasi üles