Aroomiteraapia vabastab stressist ja kurvameelsusest

Kristi Ehrlich
, reporter
Copy
Juhime tähelepanu, et artikkel on rohkem kui viis aastat vana ning kuulub meie arhiivi. Ajakirjandusväljaanne ei uuenda arhiivide sisu, seega võib olla vajalik tutvuda ka uuemate allikatega.
Paar tilka meeldiva aroomiga eeterlikku õli aitab luua meeleolu ja vabastab pingetest.
Paar tilka meeldiva aroomiga eeterlikku õli aitab luua meeleolu ja vabastab pingetest. Foto: Internet

Sünkjaspimedat sügis- ja talveaega aitavad õdusamaks muuta eeterlikud õlid. Pingete leevendamiseks pole midagi tõhusamat kui aroomiteraapiline (mulli)vann.

Eesti Aroomiteraapia Ühingu juhatuse liige Marika Külm, miks on aroomiteraapial leevendav mõju?

Eeterlikud õlid on farmakoloogiliselt aktiivsed ained, mis on taimedes moodustunud ja väga paljudest keemilistest komponentidest koosnevad õlikad vedelikud. Sõltuvalt taimest, millest eeterlik õli eraldatakse, kuulub selle koostisesse mitukümmend kuni mitusada keemilist ühendit.

Igal konkreetsel eeterlikul õlil on oma keemilise koostise tõttu kindlad omadused, mis toimivad sissehingamisel organismile kesknärvisüsteemi kaudu, mõjutades nii emotsioonidega seotut kui hormoonide tootmist, seega ka ainevahetust organismis.

Samuti mõjutavad eeterlikud õlid organismi, imendudes naha kaudu vereringesse, selleks aga tuleb neid eelnevalt taimeõlis (-rasvas) lahjendada ja emulgeerida. Eeterlikud õlid satuvad organismi vereringesse ka sissehingamisel kopsude kaudu.

Milliste hädade korral tasub aroomiteraapiast abi otsida?

Kindlasti emotsioonidega seotud hädade korral: stress, ärevus, unetus, kurvameelsus, masendus, aga ka keskendumisraskused, tähelepanuhäired jms. Lihaspingete korral on eeterlike õlide kasutamine tõhus koos massaažiga.

Kui inimene on tõsiselt haige, siis ravib haigusi arst, aga immuunsüsteemi tugevdamiseks ning kergemate füüsiliste hädade leevendamiseks (nohu, köha, peavalu jms) on eeterlikud õlid vajalikud. Samuti nahahoolduses: niisutamiseks, kudede uuendamiseks, akne leevendamiseks jne.

Eeterlike õlide toime ei ole üldjuhul otsene. Näiteks viiruki (Boswellia) eeterliku õli sissehingamine muudab hingamise sügavamaks, sellega rahustab kesknärvisüsteemi ja loob soodsad tingimused keskendumiseks (ka meditatsiooniks).

Enim uuritud eeterlike õlide puhul (lavendel, viiruk, eukalüpt, teepuu jt) on nende toimed ka uuringutega tõendatud. Näiteks eukalüptis leiduval eukalüptoolil on röga lahtistav ja vedeldav toime, samas on väga palju eeterlikke õlisid, mille oodatavad toimed põhinevad inimkonna kogemusel.

Alati tuleb arvestada, et häda leevendamine on kompleksne – hinnata tuleb inimese eluviisi ja seda vajadusel muuta.

Iga lõhn igale inimesele teatavasti ei sobi. Kuidas leida enda jaoks see õige?

Intuitsioonil on vajaliku lõhna äratundmisel suur osa – lõhn peab inimesele meeldima. Mitte võib-olla või ei ole viga, vaid kindlasti meeldib. Aroomiterapeudid arvestavad ikka konkreetsete eeterlike õlide toimete ja vastunäidustustega, abistades niimoodi õige eeterliku õli leidmisel, kuid inimese sisetundel on kindlasti eeterliku õli valikul väga oluline koht.

Eeterlike õlide puhul, eriti kui neid kasutada naha kaudu, võivad esineda ka vastunäidustused, mida tuleb iga konkreetse inimese juures hinnata.

Igal lõhnal on oma funktsioon: üks rahustab, teine ergutab. Millist eeterlikku õli ja millisel eesmärgil kasutada?

On leitud seos eeterlike õlide keemiliste komponentide ja eeterlike õlide omaduste vahel. Näiteks rahustava, stressi ja pingeid vabastava toimega eeterlikes õlides on palju estreid (lavendel, Rooma kummel, muskaatsalvei), mis on tasakaalustava toimega.

Psüühikat tasakaalustava toimega eeterlikes õlides on seskviterpeene, laktoone, kumariine (ingver, petigrein, tsitruselised) ning stimuleeriva, elavdava, ergutava toimega eeterlikes õlides oksiide, happeid, aromaatseid aldehüüde, monoterpeene, alkohole, fenoole (ravensara, eukalüpt, greip, sandlipuu jt).

Milline teraapiavorm on kõige tõhusam, kas aroomiteraapiline vann, massaaž, aroomiteraapilise õli kasutamine aroomilambis?

Ühe teraapiavormi eelistamine teisele sõltub konkreetsest eesmärgist. Näiteks võib teha vanne kätele ja jalgadele vereringe ergutamiseks.

Üldjuhul peetakse kõige efektiivsemaks aroomiteraapilist üldmassaaži (eriti kuurina, see tähendab kümme korda, kuigi toime võib ilmneda juba varem), sest massaaži kaudu mõjutatakse nii lümfi- kui vereringet ja kesknärvisüsteemi, see lõõgastab füüsiliselt ja vaimselt.

Ka vann on väga tõhus, eriti mullivann, mis leevendab jällegi füüsilisi ja vaimseid pingeid. Kõrgvererõhutõve ja südamehaiguste korral tuleb olla eeterlike õlide valikul ettevaatlik, samuti ei tohi olla vannivee temperatuur liiga kõrge.

Eeterliku õli soojendamine lõhnalambis on seevastu kõige turvalisem teraapia viis, sobib kõigile – lastele, eakatele, krooniliste haigustega inimestele, rasedatele. Eeterlik õli, mida lõhnalambis kasutatakse, peab inimesele igal juhul meeldima.

Eeterlike õlide kasutamise eesmärk on eelkõige toetada organismi iseparanemise võimet, ennetada haigusi ja aidata kaasa haigustest kiiremale taastumisele.

Eeterlike õlide kasutamise  võimalusi on väga palju, näiteks mähistena, kompressidena, inhalatsioonidena (ka lõhnarättides, -kividel, individuaalsete parfüümidena, saunas leilivees, looduslikes pesemisvahendites – seepides, šampoonides jm, kehahooldusvahendites, kosmeetikatoodetes – puhastus- ja toniseerimisvahendites näiteks õievetes, kreemides), suuloputusvetes, õhuvärskendajates (näiteks WCs), looduslikes puhastusvahendites, putukatõrjes jm.

Mida arvata viirukitest?

Kvaliteetsetest taimedest tehtud viirukite toime on sarnane eeterlike õlide toimega, mida kasutatakse lõhnalambis.

Kasutan isegi, väga mõnus ja tõhus meeleolu loomiseks, pingete maandamiseks ja keskendumiseks.

Eeterlikud õlid sisenevad organismi

  • ninaõõne ülaosas olevate haisteretseptorite kaudu ja mõjutavad kesknärvisüsteemi vahendusel organismi emotsioonidega seotud ajupiirkondi ja talitlusi ning hüpotalamuse kaudu hormoonide tootmist (seega ka biokeemilisi reaktsioone, ainevahetust organismis);
  • eelnevalt rasvades (näiteks taimeõlis) emulgeerituna naha kaudu, imendudes vereringesse ning selle kaudu kogu organismi. Osaliselt deponeeritakse eeterlikud õlid nahaaluses koes, millest need mõne päeva jooksul vabanevad vereringesse;
  • kopsude kaudu vereringesse.

Kui lähtuda eeterlike õlide organismi sisenemise teedest, siis on loogiline, et kõige tõhusamad on sellised teraapiameetodid, kus on kõik need teed hõlmatud (vann, massaaž, massaaži korral lisandub puudutuse tervendav mõju).

Tagasi üles