P, 10.12.2023

Kus asub maailma parim küla?

Virumaa Teataja
Copy
Juhime tähelepanu, et artikkel on rohkem kui viis aastat vana ning kuulub meie arhiivi. Ajakirjandusväljaanne ei uuenda arhiivide sisu, seega võib olla vajalik tutvuda ka uuemate allikatega.
Üllar Saaremäe
Üllar Saaremäe Foto: Rakvere Teater

19. juunil esietendub Rakvere Rahvaaias Arto Paasilinna maailma saatusest ja tulevikust kõneleval samanimelisel romaanil põhinev komöödia “Maailma parim küla”. Esietenduse eel räägivad trupi liikmed sellest, milline on nende nägemus maailma parimast külast meie igapäevaelus.

Üllar Saaremäe kehastab lavastuses “Maailma parim küla” Eemeli Toropaist, meest, kes oma vanaisa pärandi täitjana asub Ukonjärvele kirikut ja küla rajama.

Üllar Saaremäe: “Meie lavastuses Ukonjärve kaldale kerkivas külas toimib kõik iseenesest – ei ole mingeid juhtivaid struktuure, kõik toimib teatavas anarhistlikus vaimus. Ja eks see võiks päriseluski nii olla.

Maailma parimas, ideaalses külas ei ole käsutäitmist ega käsutäitjaid, kõik toimib vastavalt sellele, kes mida teha oskab, jaksab ja suudab. Ja selliseid tendentse tajun ma juba praegu ka oma kodukülas. Seal tulevadki inimesed sulle appi sellega, mida nad valdavad ja oskavad.

Mulle tundub, et linnaühiskonnas on mõeldamatu, et inimene su kõrvalt tuleb ja lükkabki su tee lahti, sest tal on traktor, või tuleb oma saega appi ja lõikab juppideks sinu teele langenud puu. Ja mina saan siis talle mingi teise asjaga kasulik olla. Meil külas aga just nii elu käibki. Muidugi mitte nii idealistlikus võtmes kui Ukonjärvel.

Ma arvan, et maailma parim küla umbes nii peakski toimima – et inimesed tahavad ja oskavad üksteist aidata ja on nõus seda tegema. Selline tagasi juurte juurde teema, mille poole kõik võiksid püüelda. Ma väga loodan, et selleks ei pea tulema kolmas maailmasõda ega globaalne katastroof, et inimesed seda mõistma hakkaksid. Samas ei ole siin ühte kuldset reeglit. Kui inimene ei taha sedasi elada, ega ta siis ei pea. Me ei saa teda ju teistmoodi mõtlema sundida.”

Kommentaarid
Copy
Tagasi üles