Noorte ideed olid kaasaegsed

Anu Viita-Neuhaus
Copy
Juhime tähelepanu, et artikkel on rohkem kui viis aastat vana ning kuulub meie arhiivi. Ajakirjandusväljaanne ei uuenda arhiivide sisu, seega võib olla vajalik tutvuda ka uuemate allikatega.

Lääne-Viru maavalitsus tunnustas noori ettevõtlikke poisse ja tüdrukuid. Nooruke Ann-Marii Suvorov soovitas telefoniõpetust õpetada igas koolis.

Kevadel nii Lääne-Virumaal kui ka Ukrainas Odessa oblasti Kominternivski rajoonis välja kuulutatud ideedekonkursile "Noor ja ettevõtlik" laekus 27 ideed meie maakonnast ja 127 Ukrainast.

Projekti eesmärgiks oli ettevõtlikkuse arendamine ja propageerimine.

Lääne-Virumaal kogunes ideid viiest maakonna koolist ning kõige aktiivsemad esitajad olid algklasside õpilased.

Maavanem Marko Tormi sõnas, et täiskasvanute roll on noori innustada, neisse jõudu ja eneseusku süstida. „Tänapäeva võimaluste valguses on elus väga paljud asjad teostatavad. Hea idee siit, läbi raua, tule ja vee tahtmine sealt, ning sünnivadki uued Nokiad, Skype’id ja Transferwise’id,“ innustas maavanem Marko Torm noori.

Parimad ideed:

I vanusegrupp (algklasside õpilased vanuses 7- 11 aastat) – Ann-Marii Suvorov Rakvere Gümnaasiumist, ideega  „Telefoniõpetuse tund koolidesse – mobiilne tund“.

11-aastane Ann-Marii leiab, et kuigi telefonid on olemas tänapäeval paljudel lastel, ei osata neid kahjuks kuigi arukalt kasutada. Tema arvates võiks koolides olla selline tund, kus õpetatakse telefonirakendusi kasutama, pildistama, filmima. Millal võib filmida või pildistada? Kuidas kasutada mobiili ainetundides (kalkulaator, interneti-otsing, QRkoodi lugemine). Samuti tuleks kasuks ka eetilise kasutusoskuse õpetamine st millal alati võetakse heli maha, kuidas suhelda telefonis, millal sobib helistada.

II vanusegrupp (põhikooli õpilased vanuses 12-15 (16) aastat) – Nele Karolin Lindlo ja Marten-Egert Vahtla Kunda Ühisgümnaasiumist, ideega „Tahvlivihik".

Tahvlivihik on toode, kus saavad omavahel kokku tavaline kaustik ja tahvel. Tahvel on iga vihiku esikaaneks. Sinna peale saab kriidiga kirjutada ja samas ka kohe kõik ära kustutada. Iga vihikuga on kaasas ka kriit, mis on riidetüki sees, et mitte käsi määrida ja puhastuslapp, millega saab hõlpsalt tahvlit puhastada.

III vanusegrupp (gümnaasiumide ja kutsekoolide õpilased vanuses 16 aastat ja vanemad) - Randar Ivanov, Veronica Ivanov Rakvere Reaalgümnaasiumist, ideega „Õpime üksteiselt".

Idee sedasorti võistluseks sai alguse siserulluisutamise võistlusel Tartu Rull. Võistlusel osales nii Rakvere Bont rulluisuklubi kui ka rulluisuklubi Leader Ukrainast Kiievist. Varasematel aastatel on kohtutud Ukraina võistlejatega igal aastal toimuval Jurmala maratonil. Nagu öeldakse - sõbrad hoia lähedal, kuid konkurendid veel lähemal. Ideel on kaks eesmärki: korraldada Ukraina rulluisuklubi Lider suvine treeninglaager Rakveres ja Rakvere Bont noorsportlaste treeningud Ukrainas välitrekil.

Eriauhinnad jagunesid:

II vanusegrupp - Annika Tamme, Taisi Altermann, Kaisa Tamme ja Kertu Meltsar ideega „Glombrella“.

I vanusegrupp - Holger Nõmmela ideega „Õpilaste väljasõidud iga nädala reedel“.

I vanusegrupp - Ärp-Johannes Vilu ideega „Õpilassõbraliku Rakvere Gümnaasiumi Tallinna tänava õppehoome staadion“.

I vanusegrupp - Kristjan Soidla ideega „Majasisene seikluspark“.

I vanusegrupp - Ariana Suursiim ideega „Iga inimese oma raamat“.

Koostööprojekt “Noor ja ettevõtlik” seob Lääne-Virumaa noori eakaaslastega Ukrainast. Projekt sai alguse läinud aasta sügisel ja lõppeb tänavu 1. detsembril.

Koostöö eesmärk on ettevõtluskeskkonna arendamine ettevõtlikkuse õppe propageerimise kaudu, see on suunatud õppe integreerimisele koolisüsteemi, et tõsta hariduse kvaliteeti ja seeläbi noorte edukust.

Läinud aasta detsembri esimesel nädalal käis Ukraina delegatsioon Lääne-Virumaal, kus lisaks maavalitsusele ja arenduskeskusele külastati mitut tuntud ettevõtet.

Sügisel külastab Lääne-Virumaad Ukraina delegatsioon, kuhu seekord on kaasatud ka tublid koolinoored, et koos meie noortega ning ettevõtlusteatriga mänguliselt ettevõtlusele läheneda.

Kommentaarid
Copy
Tagasi üles