Tänases Virumaa Teatajas on kohtulugu, kus juttu sellest, kuidas riigi toiduteravilja julgeolekuvarude varguses süüdistatud Tamsalu Veskite endine juht Aadu Jaansoo mõisteti õigeks kuriteo aegumise tõttu.
Juhtkiri: Tule, taevas, appi!
Küllap paljud inimesed lasevad seda lugedes kuuldavale peaminister Andrus Ansipi tuntud hüüatuse “Tule, taevas, appi!”.
Riigi toiduteravilja julgeolekuvaru ei ole nõukaaegne vastastikuse abistamise kassa. Julgeolekuvarude vargust ei saa võrrelda pistise võtmise, poest šokolaadi näppamise või muu kuri- või väärteoga.
Julgeolekuvaru ei ole mõeldud mingile ametnikule mingis toimikus linnukese panemiseks. Kui seda varu vajalikul hetkel pole, siis võivad tuhanded, et mitte öelda sajad tuhanded inimesed nälga surra.
Ja vajadus ei teki mitte ainult sõjalise konflikti puhul. Toit muutub maailmas järjest defitsiitsemaks.
Rakvere Viljasalves hoitud riigireservi kadumises süüdi mõistetud on oma karistuse saanud. Pärast Rakveres ilmsiks tulnud vargust kontrolliti julgeolekuvarusid Tamsalus. Avastati puudujääk, alustati kriminaalmenetlus.
Kohus tegi õigeksmõistva otsuse, põhjendades, et alates 2005. aasta algusest ei ole õiguskaitse suutnud teha ühtegi menetlustoimingut.
Julgeolekuvaru vargus on võrdsustatud tavalise vargusega, millest tulenev kahju ületab 1000 krooni - teisisõnu on tegu teise astme kuriteoga. Niisuguste kuritegude puhul on aegumistähtaeg viis aastat.
Tänane juhtkiri võiks olla ka avalik kiri justiitsminister Rein Langile, keda viimasel ajal näikse huvitavat, et kedagi põhjendamatult süüdlaseks ei tembeldataks, et kellegi au ja väärikust ei riivataks. Justiitsministrile seepärast, et ministeeriumi alluvuses olev prokuratuur peab juhtima ja kontrollima kriminaalmenetlust.
Kuidas sai võimalikuks, et riigi julgeolekuvaru varguse lugu on aegunud? Vastust sellele küsimusele ei oota vististi mitte ainult Virumaa Teataja toimetus.