Kus läheb kodanikeühenduste puhul piir siira heategevuse ja ettevõtluse vahel?
Kodanikuühendustel ei keela keegi teenida omatulu. Aga nad ei saa seda liikmete vahel laiali jagada või muul moel kasumina välja võtta. MTÜd pakuvad sageli oma liikmetele ka tasulisi teenuseid, näiteks korraldavad üritusi, nõustavad, levitavad infot.
Kas on võimalik, et MTÜd ei kasuta raha sihtotstarbeliselt? Näiteks oli mõni aeg tagasi Tapa vallas probleem MTÜga Jeeriko.
Uuring näitas, et need MTÜd, kes teenust osutavad, on usaldusväärsed ja esitavad nõutud aruanded. Mis tahes asju ei saa üldistada, ka MTÜga Jeeriko juhtunut ei saa üle kanda teistele vabaühendustele. Aga mul on hea meel, et avalikuks tulevad asjad, mis on halvasti tehtud, sest see distsiplineerib teisi.
Kas teenuse pakkumise algatab riik või kodanikeühendus?
Kui lääneriikides hakati toetuma erasektorile, siis mõte oli selles, et erasektor suudab teha asju efektiivsemalt. On terve hulk teenuseid, mille puhul ei ole turgu, kasumikohta, kuhu ettevõtted tekiksid. Teenused, mida pakkuvad ettevõtted, on tihedas konkurentsis, on näiteks jäätmekäitlus, heakorra tagamine, tänavate hooldus. Kui mõelda teenustele, milles on parem kodanikuühiskond, siis reeglina on need inimesekesksed, pehmemad teenused sotsiaal-, hariduse, kultuuri, noorsootöö vallas. Need on valdkonnad, mis ei ole seotud suurte investeeringutega infrastruktuuri ega masinaparkidega.
Kui mõtleme HIVi ja aidsi ennetuse peale, siis seda sektorit on Eestis rahastanud aastaid välisdoonorid. Selles vallas tekkisidki kodanikuühendused, et pakkuda teenuseid. Ja alles hiljem on riik näinud, et need ühendused jõuavad sihtrühmadeni paremini ning on mõistlik osutada teenust nende vahendusel.