Vana mõisakõrts ärkab uuele elule puhketaluna

Kristi Ehrlich
, toimetaja
Copy
Juhime tähelepanu, et artikkel on rohkem kui viis aastat vana ning kuulub meie arhiivi. Ajakirjandusväljaanne ei uuenda arhiivide sisu, seega võib olla vajalik tutvuda ka uuemate allikatega.
Tabani puhketalu iga nurgataguse on Mati ja Ruth Kraav ise kujundanud, hoitud on maalähedast stiili.
Tabani puhketalu iga nurgataguse on Mati ja Ruth Kraav ise kujundanud, hoitud on maalähedast stiili. Foto: Marianne Loorents

Kolmeaastase renoveerimise tulemusena on Tabani telemasti vastas uue sisu saanud endine Karitsa mõisakõrtsi hoone.

Rakvere vallas Tabani puhketalu nime kandva koha peremees Mati Kraav ja perenaine Ruth Kraav otsisid mitu head aastat sellist linnalähedast kohta, kuhu peopaika rajama hakata. Vaadati maju Viru-Jaagupi taga, Roelas, Viitna ja Võsu ümbruses. “Et ise elame Vinnis, siis kodust väga kaugele ka ei tahtnud, muidu oleks liiga kaugele käia,” lausus Ruth Kraav.

Vaatepilt, mis vanas kõrtsihoones pererahvale esialgu avanes, oli trööstitu. Nõukogude võimu ajal olid majja ehitatud väikesed korterid, kus ilmselt elasid kolhoosis tööl käivad inimesed. Hoones oli kuus-seitse ahju ja lõõride rägastik. Esimesed kuud läksid sodi välja loopides, enne kui üldse sai midagi ehitama hakata.

“Tegelikult on uut maja palju lihtsam ehitada kui vana renoveerida. Uus maja oleks selle aja ja rahaga juba ammu valmis olnud,” tunnistas peremees Mati Kraav.

Kõige suurem töö oli tema sõnul põrandatega, sest maja oli osaliselt maa sisse vajunud. “Kuna laed olid madalad ja tänapäeva inimesed ei oleks tuppa mahtunud, on põrandad üles võetud ja pool meetrit pinnast ämbri ja aiakäruga välja veetud. See võttis ikka meeletu aja,” kõneles Mati Kraav, lisades, et tehnika abiga oleks maakive, liiva ja savi olnud lihtsam välja viia kui käsitsi.

Ruth Kraav pidas jällegi väga oluliseks, et hoone välisilme on peaaegu samasugune kui mõisakõrtsi päevil.

Maja kolm aastat kestnud ehitustööd on pererahvas jäädvustanud fotodele ja need albumisse kogunud. Lisaks on peosaali eesruumi seintele riputatud vabaõhumuuseumi pildiarhiivist pärit fotod, mis näitavad ilmekalt hoone seisukorda 1960. aastatel.

Sisseseatud puhketalus saab pidu pidada 40–50 inimest. Majas on puhketuba, tantsusaal, baarilett ja võimalus pika laua ääres süüa. Toidu võib kohapealt tellida, aga soovi korral saab ka oma toiduga pidu pidama saabuda. Õdusa õhkkonna loovad kaks kaminat, mis on rajatud suurde mantelkorstnasse.

Kuigi esialgu polnud plaanis majutusteenust pakkuda, asuti ikkagi teisele korrusele tube ehitama, sest maja on suur. Tuleb kaheksa tuba 18–20 voodikohaga, märtsikuu lõpuks loodetakse nende sisseseadmisega ehk valmis saada.

Samuti on alanud saunaehitus ja peagi saab tee äärde välja ka silt, mis annab teada, et tegemist on Tabani puhketaluga.

Et ümberkaudsed elanikud on korda tehtud koha vastu huvi tundnud, mõtleb pererahvas külarahva endale maja päris valmis saades külla kutsuda ja ühtlasi uurida, ehk on neil varasematest aegadest fotomaterjali.

Viimased kümme aastat lillepoes lilleseadja ametit pidanud Ruth Kraav ja niisama kaua Soomes ehitajana töötanud Mati Kraav nimetasid ettevõtmist oma pensionikindlustuseks, millesse on panustanud kogu pere, aga ka sõbrad ja tuttavad.

Kuigi jah, kolm aastat tagasi alustades ei kujutanud nad ette, et maja on suuri üllatusi täis ja ehitustöö võtab nii kaua aega.

“Mulle tundus, et saab aastaga hakkama,” tunnistas perenaine.

Kommentaarid
Copy
Tagasi üles