Kroonilt eurole üleminek on andnud palju manipuleerimisvõimalusi. Eeskätt tehakse seda hindadega, kuid nagu kõik hästi teavad, on kohal ka valerahategijad.
Juhtkiri: Hinnasolgutus bensiinipaagis
Hindade ümardamine ülespoole käib täiel rindel ning sinisel kleepsul sõnumiga “Euro hinda ei tõsta” on juba praegu koht ajaloo prügikastis, nii et kampaania tähendaski pelgalt sõnade kõlksutamist.
Aga see, mis toimub kütusemüüjate seas, on suurtest hinnanumbritest hoolimata lausa anekdootlik.
Aasta alguses langetati jaemüügiturul tihedast konkurentsist tingituna Neste algatusel mootorikütuste hindu kuuel korral. Neste selgitas, et euro kasutuselevõtt on aastatega väljakujunenud hinnapildi segi löönud ja sellest tulenev pidev kütusehindade muutumine võib kesta veel mitu nädalat.
Mõnel pool sai automaattanklast bensiiniliitri suisa krooniga kätte, kuna ümberseadistamisel olnud aparaat ajas kroonid ja eurod segi. Üldiselt käis aga sendi või poolesendine langetamine, kuni viimaks kellelgi närvid üles ütlesid. Kuna bensiini sisseostuhind oli vahepealse sisemise hinnasõja ajal tõusnud, kerkisid hinnad meie tanklates taas.
Nii tõstis kütusemüüja Neste kasumlikkuse säilitamise ettekäändel mootoribensiini 95E hinda 0,05 eurot (0,78 krooni), langetas aga päev hiljem hindu 0,5 eurosendi ehk 7,8 sendi võrra, tuues põhjuseks konkurentsi.
Kui möödunud nädalal langetasid suuremad kütusemüüjad bensiini hinda koguni kuuel korral, siis nüüd pandi sellele piir. Hinnad kerkisid taas rekordilisele tasemele.
Siililegi on selge, et odavamaks midagi ei lähe, kütusest sõltume aga kõik, sest selle hind mõjutab nii toiduainete kui ka muu kauba maksumust, veab ju bensiinimootoriga auto need poodidesse kohale.
Olgu see saiapäts, piimapakk või suhkrukott, kõike lõpmatuseni varuks ei osta ja eks enamikul tule elada ikka päev korraga, et hommikul avastada uusi üllatusi, mida hinnamuutused endaga kaasa on toonud.