Keskkonnainvesteeringute Keskuses (KIK) algas keskkonnaprogrammi taotluste vastuvõtt. Uut on uuel aastal palju, sest oluliselt on muutunud toetuse jagamist suunav määrus, finantseerimise kord ning ka taotluste esitamise viis.
KIKi keskkonnaprogramm läks üle elektroonsele taotlemisele
Sellest nädalast on avatud elektrooniline andmebaas KIKAS ning ehkki taotluse esitamine on lubatud ka paberil, tuleb eeltöö ehk andmete sisestamine teha e-keskkonnas. Taotluste esitamise tähtaeg on 15. veebruar.
"Erinevaid muudatusi on seekordses voorus päris palju," tõdeb keskkonnaprogrammi üksuse juht Heiko Põdersalu.
"Esmalt muidugi meie tööd suunava määruse ja finantseerimise korra muudatused, kus suurimad uuendused on veemajanduse ja keskkonnakorralduse valdkondades. Veemajanduse puhul tasub silmas pidada, et osa muudatusi jõustuvad alles järgmisest voorust ning muudatused on täpsemalt lahti kirjutatud KIKi kodulehel."
Alates praegu käimas olevast voorust on näiteks võimalik taotleda 50% ulatuses toetust reoveekogumisaladel sadevee torustike ehitamiseks ning vähenenud on joogi- ja reoveeprojektide omaosalus. Lisaks on nüüd toetusvaldkondi senise 8 asemel hoopis 11, sest keskkonnakorralduse programmist lahutati maapõue, merekeskkonna ja atmosfääriõhu kaitse programmid.
"Meie endi jaoks on kõige olulisemaks muudatuseks aga KIKASe ehk elektroonse taotluskeskkonna kasutuselevõtt," sõnab Põdersalu.
"KIKASe valmimine võimaldab minna seniselt väga paberirohkete taotlemise ja asjaajamistoimingutelt üle kiiremale ja ka loodussõbralikumale e-keskkonnale."
Tutvustamaks taotlejaid uue keskkonnaga korraldas KIK möödunud aasta lõpul igas maakonnas programmi koolitusi, millest võttis osa ligi 500 inimest. Uus programm on koolitusel käinute hinnangul väga lihtne kasutada, kuid kui siiski peaks küsimusi tekkima, tasub pöörduda oma maakonna või valdkonna spetsialisti poole.
Keskkonnaprogrammi andmebaas asub aadressil kikas.kik.ee.
2000. aasta mais tegevust alustanud Keskkonnainvesteeringute Keskus on juhtiv keskkonnaabi ja -investeeringute suunaja.
KIK suunab keskkonnakasutusest laekuva raha keskkonnaprojektide arendamisse, täidab Euroopa Liidu Euroopa Regionaalarengu Fondi, Euroopa Sotsiaalfondi ja Ühtekuuluvusfondi keskkonnaprojektide rakendusüksuse ülesandeid ning rakendab rohelist investeerimisskeemi (CO2 kvoodi müük ja toetuste vahendamine).
Ühtlasi on KIKist võimalik keskkonnaprojektide arendamiseks laenu taotleda.