Helle, 51
Elukoht: Lääne-Virumaa maapiirkond
Helle töötab täiskohaga teenindusvaldkonnas ja tal on keskeriharidus. Peale maksude tasumist jääb talle kuus kätte umbes 370 eurot. Kuivõrd ta elab mehega üüripinnal, siis kulub eluasemele kuus ligikaudu 200 eurot. “Kuna lapsed on suured ja saavad kenasti oma eluga hakkama, jääb raha meile kahele,” rääkis Helle, kes arvutas välja, et kuus kulub neil toidu peale umbes 200 eurot. Kui palju ta vaid enda peale kulutada saab, Helle täpselt öelda ei oska. “See summa on iga kord erinev, sest abikaasa sissetulek oleneb tellimustest, aga need on hooajalised,” selgitas Helle.
Sissetulekud ei luba tal praegu säästa ega investeerida, kulutuste tegemisel peab ta end piirama ja suuremad ostud hästi läbi mõtlema. Kõige kallim asi, mille ta viimasel ajal ostis, oli 85 eurot maksnud kannmikser.
Väikese palga tõttu on ta paljud ostud tulevikku lükanud. Hiljuti soovis ta võtta pangalaenu, et osta umbes 14 000eurone korralik auto. Kuid see tehing jäi katki. Sellepärast ei kaalu Helle kaua: “Kui mul oleks praegu piiramatult raha, vahetaksin esimese asjana oma auto välja,” ütles naine. Oma sissetulekut peab ta väikeseks. “Tahaksin teenida 600 eurot kuus. Arvan, et see oleks maatingimustes täiesti inimväärne palk,” rääkis Helle.
Tiina, 49
Elukoht: Rakvere äärelinn
Tiinal on rakenduslik kõrgharidus ja praegu töötab ta teenindussektoris, kus tema netokuupalgaks on 550 eurot. Tiinal on täiskasvanud laps, kes “on juba täitsa oma elu peal”, nii et raha kulub vaid korterile, mis on praeguseks välja ostetud. Kuus tuleb tasuda vaid kommunaalkulud, mis jäävad Tiina hinnangul suvel 100, talvel 200 euro kanti. Kuus kulutab ta toidu ja muu vajaliku peale umbes 100 eurot. Lisaks on Tiina võtnud vastu otsuse tuleviku jaoks säästa: ta paneb juba mitu aastat iga kuu palgast kõrvale vähemalt 50 eurot. Ta on kunagi tegelnud ka investeerimisega, kuid praegu enam mitte. Kui ta kõik vajalikud arved ja elamiskulud palgast maha lahutab, jääb talle igas kuus oma sõnul kätte 100 eurot.