P, 29.01.2023
Juhime tähelepanu, et artikkel on rohkem kui viis aastat vana ning kuulub meie arhiivi. Ajakirjandusväljaanne ei uuenda arhiivide sisu, seega võib olla vajalik tutvuda ka uuemate allikatega.

Euroopa Komisjon leevendas katkupiirkondade sigade tapmise nõudeid

BNS
Euroopa Komisjon leevendas katkupiirkondade sigade tapmise nõudeid
Facebook Messenger LinkedIn Twitter
Comments
Siga.
Siga. Foto: Dmitri Kotjuh / Järva Teataja

Veterinaar- ja toiduameti ettepanekul kinnitas Euroopa Komisjon rakendusotsuse muudatuse, mille kohaselt tohib kolmandast tsoonist pärit sigu tappa ka samal päeval, kui tapetakse tsooniväliseid sigu, varem tuli kolmandast tsoonist pärinevaid sigu tappa eraldi päeval.

Sigu tohib tappa päeva lõpul, kui pärast neid teisi sigu enam ei tapeta. Endiselt tohivad kolmandast tsoonist pärit sigu tappa ainult tapamajad, kel on olemas vastav luba. Rakendusotsuse muudatusega antava erisuse saamiseks peab ettevõte oma tegevuse korraldama viisil, mis tagab nii tapmisele saabuvate sigade kui ka neilt pärinevate saaduste piisava eraldatuse ning sellisele töökorraldusele saama ka veterinaar- ja toiduameti heakskiidu, teatas amet.

"Koostöös lihakäitlejatega oleme leidnud võimaluse sigade Aafrika katku piirangute leevendamiseks. Pärast mitut kuud läbirääkimisi saime Eesti seakasvatajate jaoks soodsa lahenduse," ütles veterinaar- ja toiduameti peadirektori asetäitja Olev Kalda.

HKScan Estonia juhatuse esimehe Anne Mere sõnul on kõnealune leevendus igati tervitatav, kuna kolmandast tsoonist pärit sigu on kulukas ja töökorralduslikult otstarbetu eraldi tappa. "Katkupiirkondadest pärit sigade tapmise nõuete leevendus on hea näide koostööst veterinaar- ja toiduameti ning ettevõtete vahel ühise eesmärgi nimel," lisas Mere.

Kolmandasse tsooni kuulub kogu Jõgeva- ning Järvamaa ja lisaks Kõo, Kolga-Jaani, Laeva, Valjala, Pihtla, Laimjala, Väike-Maarja, Tapa, Rakke ja Kadrina vald ning Tamsalu vallast osa, mis asub Tallinna-Tartu raudteest edela pool, samuti Aegviidu ja Anija vald ning Kuusalu vallast osa, mis asub E20 maanteest lõuna pool.

Märksõnad
Tagasi üles