Muinastulede öö põhilised probleemid on liiga suured lõkked ja tugev tuul

Toomas Herm
Copy
Juhime tähelepanu, et artikkel on rohkem kui viis aastat vana ning kuulub meie arhiivi. Ajakirjandusväljaanne ei uuenda arhiivide sisu, seega võib olla vajalik tutvuda ka uuemate allikatega.
Muinastuled.
Muinastuled. Foto: Arvet Mägi

Viimastel aastatel on kena traditsiooni tähistamine möödunud päästeametile rahulikult, näiteks kahel viimasel aastal on muinastulede ööl olnud alla kümne väljakutse, kui inimesed on muretsenud liiga suure lõkke ja leviva suitsu pärast.

Päästeamet tuletab meelde, et lõkketegemisel ja lahtise tule kasutamisel tuleb järgida kõiki tuleohutusnõudeid ning tugeva tuule korral on lõkke süütamine ohtlik. Prognoosi kohaselt on oodata sel aastal muinastulede ööl kohati vihma ja tuulepuhanguid kuni 15 meetrit sekundis. Tuule puhul peab silmas pidama selle suunda, et tuul ei kannaks sädemeid majade, roostiku või metsa poole.

Lõkke tegemisel peavad kindlasti käepärast olema esmased kustutusvahendid. Mere ääres kustutusveest puudust ei ole, aga kindlasti tuleks kaasa võtta ämber või tulekustuti. Lõkkeplats peab olema tehtud mittepõlevale pinnasele ning tuld ei tohi jätta järelevalveta – just järelevalveta lõke on olnud lõppeval suvel korduvalt probleemiks näiteks Ida-Virumaal, kus veekogu kaldal piknikku pidanud seltskond on lahkunud ja lõkke põlema jätnud.

Veel mõned aastad tagasi levis laialt muinastulede ööl taevalaternate lennutamine. Inimeste teadlikkus laternate ohtlikkusest ja keskkonna kahjulikkusest on paranenud. Taevalaternad võivad küll taevasse lennates olla kaunid, kuid tegemist on lahtise tulekoldega. Mitmes riigis on taevalaternad nüüdseks keelatud.

Tagasi üles