Hiite kuvavõistlus kutsub pildistama looduslikke pühapaiku

jaga E-post prindi artikkel saada vihje loe ja lisa kommentaare

Püha hiis. Pilt on illustreeriv.

FOTO: Auli Kütt

Hiite Maja, Maavalla Koda ning Tartu ülikooli looduslike pühapaikade keskus kutsuvad huvilisi hiite kuvavõistlusele, kuhu oodatakse fotosid hiitest ja teistest looduslikest pühapaikadest.

Võistluse eesmärk on väärtustada põliste pühapaikade kultuuri- ja looduspärandit, jäädvustada nende hetkeseisund ning suunata inimesi pühapaiku külastama ja hoidma.

Tänavu kümnendat korda toimuva rahvusvahelise võistluse teema on looduslikud pühapaigad: hiied ja pühad mäed, veekogud, puud, kivid ja muud looduspaigad, kus juba esivanemad käisid palvetamas, ravimas, ande jätmas, nõu pidamas, ennustamas ja muid kombetalitusi täitmas.

Võistluse peaauhind on 1000 eurot, hõimurahvaste auhind 300 eurot ja kuni 16-aastaste auhind 200 eurot. Lisaks jagatakse eriauhindu. Oodatud on ka mujal maailmas tehtud ülesvõtted. Kuvasid ehk fotosid saab võistlusele saata kuni 31. oktoobrini.

Rahvusvahelise looduskaitseliidu (IUCN) hinnangul on looduslikud pühapaigad inimkonna ning ka Eesti vanimad looduskaitsealad. Looduslikke pühapaiku leidub paljudel põlistel rahvastel ning need kuuluvad inimkonna ühispärandisse.

Eestis on teada ligikaudu 800 suuremat maaala hõlmavat hiiepaika, mitu tuhat püha kivi, puud ja allikat ning sadu ristipuid. Pühapaiku leidub kõikides maakondades, pea igas kihelkonnas ning paljudes külades. Enamik meie pühapaiku on ohustatud ja kadumas unustamise tõttu.

Tagasi üles