Eelmisel nädalal valitsuskabinetis arutusel olnud Ida-Viru programmi tähtsamaid ideid on hakata kõigile Ida-Virumaal tööle asuvatele kutsekooli- ja kõrgkoolilõpetajatele maksma vähemalt kümne aasta jooksul 300 euro suurust igakuist stipendiumi, kirjutab Põhjarannik.
Aab tahab Ida-Virus töötavatele noortele maksta 300 eurot kuus toetust
Kabinetiistungil programmi esitlenud riigihalduse minister Jaak Aab rääkis Põhjarannikule, et kõikidele noortele, kel on kutsekooli- või kõrgkoolitunnistust ja kes tulevad Ida-Virumaale tööle − ükskõik kas riigiasutusse või eraettevõttesse −, maksaks riik stipendiumi 300 eurot kuus. "Selline on plaan, selline on minu ettepanek. Ma väga loodan, et see leiab ka kinnitust," sõnas Aab.
Ta lisas, et stipendiumi maksmise üksikasjad tuleb valitsuses veel läbi kaaluda ja kokku leppida. "Kuid vähemalt kümne aasta jooksul peaksid noored sellist stipendiumi saama. See puudutab sadu noori − mitte ainult neid, kes praegu elavad siin, vaid ka neid, kes tulevad mujalt siia tööle," rääkis ta, lisades, et sellise meetme eesmärk on see, et noored jääksid Ida-Virumaale.
Aab möönis, et Ida-Virumaa pole Eestis ainuke piirkond, kus noorte väljaränne on suur probleem. "Minule teeb muret ka Kagu-Eesti. Me peame regionaalpoliitikale mõtlema nendes regioonides, kust kõige rohkem inimesi lahkub," ütles ta.
Peale noorte stipendiumi pakkus Aab välja ka investeeringute toetuse maksmise ettevõtjatele, kes loovad Ida-Virumaal töökohti. Ühekordse väike- ja keskmise suurusega ettevõtetele mõeldud toetuse summa peaks tema sõnul jääma vahemikku 100 000 − 400 000 eurot. "Ei ole saladus, et tööstusparke loome me usinasti ja riik on pannud nendesse raha sisse, aga nüüd võiks ettevõtteid ka nendesse tulla," sõnas minister. Ta märkis, et selline toetus on vajalik, et leevendada Ida-Viru ettevõtjate raskusi pankadest laenu saamisel.
Tema sõnul on kaalumisel riigipoolse laenugarantii andmine mujal piirkondades tehtavatele ettevõtlusinvesteeringutele. "Ida-Virumaal annaksime aga ka investeeringutoetust – konkreetsetele projektidele, taotlusvoorudega – neile, kes loovad siin ettevõtteid või laiendavad, mille tulemusel tekivad uued töökohad. Olgu need siis tööstusparkides või mujal," rääkis ta.
Eelmisel neljapäeval toimunud kabinetiistungil ministrid Ida-Viru programmi kohta erimeelsuste tõttu otsusele ei jõudnud. Valitsus moodustas Ida-Viru programmiga seoses tekkinud erimeelsuste lahendamiseks töörühma, kuhu peale Aabi kuuluvad justiitsminister Urmas Reinsalu ja tervise- ja tööminister Jevgeni Ossinovski.
Järgmise aasta riigieelarves on valitsus kavandanud Ida-Viru programmi tegevusteks 5 miljonit eurot. Alates ülejärgmisest aastast peaks see summa kasvama 10 miljoni euroni.
Kolme ministri töörühmal on muu hulgas kavas välja töötada Ida-Viru programmi pikaajaline ja stabiilne rahastamismudel. Varem on kaalumisel olnud põlevkiviettevõtete makstavate saastetasude suunamine programmi, kuid sellele on vastu olnud keskkonnaministeerium. Aabi sõnul on kaalumisel praegu põlevkivi ressursitasu riigieelarvesse mineva osa sihtotstarbeline kasutamine. Tema sõnul kavatseb töörühm oma ettepanekud viia valitsusse kuu aja pärast.