Ümbrikupalkade maksmine on kaubandus-tööstuskoja uuringu kohaselt viimasel aastal suurenenud, eriti terav on probleem ehituse ja transpordi vallas.
Ümbrikupalkade maksmine on suurenev probleem
"On vähenenud nende vastajate osakaal, kelle hinnangul makstakse sektoris ümbrikupalkadeks ainult 1-5 protsenti palkadest, ning kasvanud nende osakaal, kes arvavad, et üle 20 protsendi ja enam," ütles kaubanduskoja peadirektor Mait Palts.
Ehituse alal hindavad pooled vastanutest ümbrikupalkade osakaaluks palgaväljamaksetest alla 20 protsendi ning pooled üle 20 protsendi. "Sektorite lõikes on kõige suurema murekohaga jätkuvalt ehitussektor, aga sinna juurde ka veonduse ja laonduse ehk transpordisektor," lisas Palts.
Samuti on ümbrikupalga maksmise probleem Paltsi sõnul suurenenud nende isikute tõttu, kelle kogu palk makstakse ebaausalt. Kui kevadel hindas ehitusvallas 17 protsenti vastajaid, et 20 protsenti töötajatest saavad kogu palga mustalt, ning 3 protsenti, et 30 protsenti töötajatest saavad kogu palga mustalt, siis sügisese küsitluse kohaselt on vastanute osakaal kasvanud vastavalt 23 ja 15 protsendini.
Positiivsena selgub uuringust, et ettevõtjate osakaal, kes on nõus loobuma koostööpartnerist, kes maksab ümbrikupalka, suurenes kuue protsendipunkti võrra 64 protsendini. "Kuna ümbrikupalga probleem on süvenenud, on ka suurenenud nende hulk, kes seda tolereerida ei soovi ja on valmis ise samme astuma," märkis Palts.
Küsitletud ettevõtjate hinnangul aitaks ümbrikupalkade probleemi vähendada eelkõige töötajate harimine ja teavitamine, samuti ettevõtete tegevuse põhjalikum kontrollimine ja karmim karistumine rikkumiste korral.