Verekeskus korraldab jõulukuul Kadrinas doonoripäeva

Verekeskus ootab verd loovutama. Foto on illustratiivne.

FOTO: Arvet Mägi

Põhja-Eesti regionaalhaigla verekeskus ootab nii uusi kui ka püsidoonoreid verd loovutama 6. detsembril kella 12.30-16.00 Kadrina rahvamajas (Viru 14) toimuvale doonoripäevale, et abivalmid ja sooja südamega Kadrina inimesed saaksid teha kauni jõulukingituse kõigile abivajajaile.

"Eesti regilaulus tähistab sõna punane hoopiski kaunist, seega punane kingitus on kaunis kingitus. Verekeskus soovib kõigile Kadrina inimestele rahulikku jõulukuud ja ootab  kõiki doonoreid tegema kaunist kingitust," rääkis Põhja-Eesti regionaalhaigla verekeskuse doonorluse arendusjuht Ülo Lomp.

Tema sõnutsi on regionaalhaigla verekeskusel tavaks teha jõulukuul ka oma headele doonoritele toredaid kingitusi, mis loositakse välja kõigi detsembris verd loovutanud ja loosis osalenud doonorite vahel. "Peaauhinnaks on Tallinna-Stockholmi-Tallinna kruiis neljale, aga toredaid auhindu teatritelt, muuseumitelt ja teistelt ettevõtetelt on veelgi," ütles Lomp.

Kadrinas käis verekeskus viimati 24. mail, mil verd loovutas 30 doonorit ning verevarud täienesid ligi 14 liitri hinnalise verega. Lomp avaldas lootust, et seekord on head teha soovivaid inimesi rohkem ning verekeskuse verevarud saavad tõhusa täienduse.

Doonoriks sobib terve, puhanud ja söönud ning vähemalt 50 kg kaaluv inimene vanuses 18–60 eluaastat, kes on Eesti vabariigi kodanik või elanud Eestis elamisloa alusel üle ühe aasta. Verekeskus julgustab doonoreid verd loovutama regulaarselt, kolm-neli korda aastas. Minimaalne kahe vereloovutamise vaheline aeg peab olema 60 päeva, naistel soovituslikult 90 päeva.

Iga vereloovutus aitab vähemalt kolme patsienti. Doonorite verd kasutatakse rasketel operatsioonidel ja sünnitustel, patsientide raviks verejooksu, raske trauma, aneemia, leukeemia, vähi- ja maksahaiguste, põletuste ning paljude teiste haiguste puhul. Doonorivere toel on võimalikud ka paljud plaanilised operatsioonid, mida muidu liiga suure verekaotuse kartuses ei saaks sooritada. Eesti haiglates tehakse vereülekanne ligi 18 000 patsiendile aastas.

Lisainfo verekeskuse koduleheküljelt ja Facebooki fännilehelt Doonorid ja Sõbrad.

Tagasi üles