Inimesi kutsutakse Rakverre jõulukuu doonoripäevale

jaga E-post prindi artikkel saada vihje loe ja lisa kommentaare

Rakvere Keskväljaku doonoritelk. Pilt on illustratiivne.

FOTO: Marianne Loorents/Virumaa Teataja

Põhja-Eesti regionaalhaigla verekeskus ootab nii uusi kui ka püsidoonoreid verd loovutama 12. detsembril kella 10–14 Rakvere kultuurikeskuses toimuvale doonoripäevale, et kõik abivalmid ja sooja südamega Virumaa inimesed saaksid teha kauni jõulukingituse abivajajaile.

"Eesti regilaulus tähistab sõna punane hoopiski kaunist, seega punane kingitus on kaunis kingitus," rääkis Põhja-Eesti regionaalhaigla verekeskuse doonorluse arendusjuht Ülo Lomp. "Regionaalhaigla verekeskusel on tavaks teha jõulukuul ka oma headele doonoritele toredaid kingitusi, mis loositakse välja kõigi detsembris verd loovutanud ja loosis osalenud doonorite vahel. Peaauhinnaks on Tallinna–Stockholmi–Tallinna kruiis neljale, aga auhindu teatritelt, muuseumitelt ja ettevõtetelt on veelgi."

Viimati oli Rakveres doonoripäev 14. novembril, mil verd loovutas 72 doonorit. Kokku saadi ligi 33 liitrit.

Doonoriks sobib terve, puhanud ja söönud ning vähemalt 50 kg kaaluv inimene vanuses 18–60 eluaastat, kes on Eesti vabariigi kodanik või elanud Eestis elamisloa alusel üle ühe aasta. Verekeskus julgustab doonoreid verd loovutama regulaarselt kolm-neli korda aastas. Minimaalne kahe vereloovutamise vaheline aeg peab olema 60 päeva, naistel soovituslikult 90 päeva.

Iga vereloovutus aitab vähemalt kolme patsienti. Doonorite verd kasutatakse rasketel operatsioonidel ja sünnitustel, patsientide raviks verejooksu, raske trauma, aneemia, leukeemia, vähi- ja maksahaiguste, põletuste ning paljude teiste haiguste puhul. Doonorivere toel on võimalikud ka paljud plaanilised operatsioonid, mida muidu liiga suure verekaotuse kartuses ei saaks sooritada. Eesti haiglates tehakse vereülekanne ligi 18 000 patsiendile aastas.

Tagasi üles