Juhtkiri: reform pööras elu pea peale

Virumaa Teataja

FOTO: Meelis Meilbaum

Riigi korraldatud muudatused regionaalhalduses on tekitanud hulga vaba tööjõudu. Isegi mõni endine maavanem on tööta ja omavalitsusliidud on paljudes kohtades üldse mõttetuks muutunud sel lihtsal põhjusel, et valdu on vähem. Lääne-Viru maavanem Marko Torm sai küll Rakvere linnapeaks ja võttis enda juurde tööle maavalitsuse majandusspetsialisti Matti Jõgi, ka oli maandumine pehme senisel maasekretäril Tarmo Mikkalil, kui ta võitis konkursi Lääne-Viru talituse juhi kohale.

Ent täiesti uues olukorras on mõned endised staažikad vallavanemad ja neile võib vaid kaasa tunda. Näiteks Laekvere vallavanem Aarne Laas on selle ameti üks pikima staažiga esindaja üldse, ja kui Laekvere vald Vinni vallaga liitus, kadus tal leib laualt. Töötuks on end registreerinud ka endine Vihula vallavanem Annes Naan.

Tõsi, nagu oleme Virumaa Teatajas kirjutanud, said paljud neist kopsaka hüvitise. Paradoksaalsel moel kukkus hüvitis sülle isegi neile vallavanemaile, kes jätkuvalt kohaliku omavalitsuse palgal, aga sedakorda siis ühinenud omavalitsuses.

Poliitikuks, sealhulgas vallajuhiks hakates tuleb endale aru anda, et see amet ei ole igavene. Kui väga kauaks vallajuhi toolile istuma jääda, tekib oht, et muud elus omandatud oskused ununevad ning ühtegi teise ametisse peale ametniku oma enam ei kõlvatagi. Aga paljukest neid ametnikke ikka vaja on. Ja ka noortele tuleb võimalus anda. Isegi ametnike ridades.

Kui väga kauaks vallajuhi toolile istuma jääda, tekib oht, et muud elus omandatud oskused ununevad ning ühtegi teise ametisse peale ametniku oma enam ei kõlvatagi.

Haldusreform ei pööranud pea peale mitte üksnes poliitikute elu. Muutustega tuleb kohaneda ka vallaelanikel. Osa inimeste jaoks muutus valla nimi ja saates tigukirja või täites dokumente, tuleb kirja panna varasemast teistsugune aadress. Kõige tajutavam muutus on aga ehk see, et toimingute tegemiseks peavad paljud nüüd sõitma senisest kaugemale vallamajja.

Ühinemiste hea küljena on omavalitsusjuhid nimetanud võimalust palgata paremaid ja rohkem spetsialiste, kelle ametisse võtmiseks nappis varem raha. Näiteks kui keskkonnaspetsialist pidi varem lahendama ka heakorraküsimusi, kannatasid mõlemad valdkonnad.

Tagasi üles