Uuritakse täiskasvanud elanike uimastitarvitamist

Juhime tähelepanu, et artikkel on rohkem kui viis aastat vana ning kuulub meie arhiivi. Ajakirjandusväljaanne ei uuenda arhiivide sisu, seega võib olla vajalik tutvuda ka uuemate allikatega.
Copy
Uimastid
Uimastid Foto: USS Security

Tervise arengu instituut (TAI) alustas uuringut "Eesti täiskasvanud elanike uimastite tarvitamine", mille raames saadetakse ankeedid koju ja e-posti aadressile 5000 inimesele vanuses 16-64 üle Eesti.

Uuringu abil soovib TAI saada teavet inimeste suhtumiste ja hoiakute kohta seoses uimastitega ning ülevaadet täiskasvanute suitsetamise, alkoholi ja narkootiliste ainete tarvitamise või mittetarvitamise kohta. Uuringuga kogutav teave on aluseks Eesti rahvastiku tervislike eluviiside kujundamisele, haiguste ennetamisele ja tervise arengukavade koostamisele. 

"Kui leiate oma postkastist uuringu ankeedi, siis see ei tähenda, nagu peaksime teid tingimata uimastite tarvitajaks. Moodustasime uuringu valimi rahvastikuregistri andmete põhjal ja juhuslikkuse alusel," ütles uuringu läbiviija, TAI vanemteadur Sigrid Vorobjov. "Kui olete sattunud nende inimeste hulka, palume teil kindlasti uuringus osaleda ja küsimustiku täita. Seda ka siis, kui te ise ei suitseta ega tarvita alkoholi või muid aineid." 

Küsitlusele vastanute nime ega muid isikuandmeid ei koguta ega avaldata. Uuringu tulemused avaldatakse koondandmetena ja vastanute esitatud andmed on kaitstud vastavalt andmekaitse reeglitele. 

Küsimustikku võib täita paberil, internetis või arvutis Wordi dokumendina. Samuti internetiaadressil, mis on märgitud valimisse sattunud inimestele saadetud kirja lõpus. 

Uuringu tulemused avaldatakse 2019. aasta kevadel. 

Viimati uuris TAI Eesti täiskasvanud elannikkonna narkootikumide tarvitamist 2008. aastal "Eesti 2008" uuringu raames. Üldisemaid küsimusi narkootikumide tarvitamisest, näiteks elu jooksul narkootikumide tarvitamise ja kanepi tarvitamise kohta, on lisatud Eesti täiskasvanud rahvastiku tervisekäitumise uuringu küsimustikku, mida korraldatakse iga kahe aasta järel postiküsitlusena. Uuringute põhjal oli 16–64-aastastest Eesti elanikest tarvitanud elu kooksul mõnda narkootilist ainet 2004. aastal 10 protsenti, 2008. aastal 13 protsenti ja 2012. aastal 15 protsenti.

Tagasi üles