Grippi haigestumise kõrgaeg: tosin inimest on surnud

Gripp nõuab igal aastal mitmeid inimelusid.

FOTO: LightField Studios / Panther Media / Scanpix

Eelmisel nädalal kasvas haigestumiste üldarv kolmandiku ning grippi haigestumine kahe kolmandiku võrra, mis näitab, et grippi haigestumise kõrgaeg on käes, teatas terviseamet.

Gripitaoliste haigestumiste arv kasvas eelmisel nädalal 65 protsendi võrra. Grippi haigestumise intensiivsust saab hinnata keskmiseks ning gripilevikut laialdaseks. Haigestumus on jätkuvalt tõusuteel, märkis terviseamet kolmapäeval.  

Jaanuarist alanud grippi haigestumise kasv oli jõudnud aasta viiendaks nädalaks märkimisväärse tõusuni. Ülemiste hingamisteede viirusnakkuste tõttu vajas möödunud nädalal arstiabi 6188 inimest, haigestunute üldarv kasvas 33 protsendi võrra.

Keskmine haigestumus Eestis 100 000 elaniku kohta oli 470,3. Keskmisest oluliselt suurem oli viirusnakkustesse haigestumus Põlvamaal, Tallinnas, Harju-, Tartu- ja Jõgevamaal.

Haigestunute hulgas on enim kuni viieaastaseid lapsi, kuid haigestunute juurdekasv toimub kõikides vanusrühmades.

Eelmisel nädalal kinnitati laboratoorselt 367 gripiviirust, neist 69 olid A- ja 298 B- gripiviirused. Täpsemalt määratleti seitse A-gripiviirust, nendest neli olid A-gripiviiruse alatüübid A (H1N1) ja A (H3N2). Kõikidest hingamisteede viirusnakkuste tõttu laborisse saadetud positiivse kinnituse saanud proovidest 72 protsenti moodustasid gripiviirused.

Hetkel ringlevad Eestis üheaegselt kolm gripiviiruse tüüpi: A-gripiviiruse alatüüp H1N1, B- gripiviirus ja A-gripiviiruse alatüüp H3N2. Endiselt domineerib B-gripiviirus, millega on seotud grippi haigestumine eeskätt Lõuna Eestis.

Terviseametile laekunud andmete põhjal on sel hooajal gripi tõttu intensiivravi vajanud 31 inimest vanuses 47–92 eluaastat, neist 29 kuulusid riskirühmadesse. Gripist tingitud tüsistuste tõttu on surnud 12 inimest. Kõik kuulusid riskirühmadesse, keegi ei olnud vaktsineeritud. Sel hooajal on intensiivraviosakonda sattunud kuus inimest hooldekodudest, neist kolm surid.

Terviseamet rõhutab, et gripp on tõsine haigus ning seetõttu on soovitatav haigena kodus püsida. Teiste inimeste säästmiseks tuleb köhides ja aevastades suu katta. Haigega tuleb hoida distantsi, soovitavalt vähemalt meeter, ning tihti ja põhjalikult käsi pesta. Pesemata kätega tuleb hoiduda näopiirkonna puudutamisest.

Tagasi üles