Keskkonnaamet: lindude pesitsusajaks peavad olema metsatööd tehtud

BNS
Copy
Juhime tähelepanu, et artikkel on rohkem kui viis aastat vana ning kuulub meie arhiivi. Ajakirjandusväljaanne ei uuenda arhiivide sisu, seega võib olla vajalik tutvuda ka uuemate allikatega.
Keskkonnaamet paneb metsamajandajatele südamele, et lindude pesitsusperioodiks peavad olema metsatööd tehtud.
Keskkonnaamet paneb metsamajandajatele südamele, et lindude pesitsusperioodiks peavad olema metsatööd tehtud. Foto: Elmo Riig / Sakala

Esimeste ohustatud linnuliikide pesitsusaja alguse tõttu tuletab keskkonnaamet metsamajandajatele meelde, et raietööd, seal hulgas metsamaterjali kokkuvedu raiealalt, peavad olema lõpetatud metsateatises määratud ajaks.

Nüüd, kus ilmad on lõpuks talviseks muutunud, on looduses tegelikult juba esimesed kevade märgid, teatas keskkonnaamet. Kassikakk alustas pesitsemisega juba veebruari alguses, karvasjalg-kakk ja merikotkas alustavad veebruari keskel. Linnud valivad sobiva pesakoha, kuulutavad lauluga teistele lindudele, et pesapaik on hõivatud, ning alustavad peagi koos kaasaga pesaehitust või vana pesa kohendamist.

"Pesitsusperiood on lindude elus kõige olulisem ja õrnem aeg," ütles keskkonnaameti liigikaitse büroo juhataja Marju Erit.

"Selle edukast läbimisest sõltub paljuski liikide püsimajäämine. Oluline on, et raietööd ei häiriks ohustatud linnuliikide pesitsust, sest häiringute tõttu võivad linnud pesakohast lahkuda ja pesaehituse pooleli jätta. Kitsa elupaiganõudlusega liigid ei pruugi sobivat pesakohta lähiümbrusest leida ja võivad pesitsemisest loobuda. Seetõttu tuleb lõpetada raietööd ohustatud linnuliikide pesapaikade lähistel enne lindude pesitsusaega."

Kaitsealuseid häirimistundlikke linnuliike ei sega mitte ainult puude raie pesametsa lähiümbruses, vaid ka muud raietööd, näiteks tüvede laasimine ja metsamaterjali kokkuvedu ladustamisplatsile. Seetõttu tuleb veenduda, et puidu ladustamisplats ei jää liikumispiiranguga alale ning puidu väljaveoteel ei ole liikumis- ega sõidukeeldu.

Kotkaste, mitmete kakkude ja teiste kaitsealuste linnuliikide elupaikade kaitseks on moodustatud püsielupaigad või on nende elupaigad arvatud kaitsealade sihtkaitsevööndisse, kus kehtivad kindlad käitumisreeglid.

Keskkonnaamet on alati valmis maaomanikke ja metsamajandajaid nõustama kehtivate piirangute osas. Kaitsealuste liikide täpseid elupaiku ei ole lubatud avaldada.

Kommentaarid
Copy
Tagasi üles