E-maksuametist/e-tollist näeb maksuvaba tulu kasutamist

jaga E-post prindi artikkel saada vihje loe ja lisa kommentaare

Raha.

FOTO: Arvo Meeks/Valgamaalane

Veebruarist saab e-maksuametist/e-tollist lihtsalt ja mugavalt ülevaate oma maksustatavast sissetulekust ning maksuvaba tulu kasutusest. Kui aasta kestel tekib olukord, kus maksuvaba tulu on maksu- ja tolliameti (MTA) andmetel kasutatud ettenähtust rohkem, siis saadab amet selle kohta automaatse teavituse.

MTA maksude osakonna juhataja Evelyn Liivamägi sõnul on amet seoses sellest aastast jõustunud maksuvaba tulu muudatustega loonud võimaluse oma palgatulult arvestatud maksuvaba tuluga ennast lihtsasti kursis hoida. Rakenduse “Minu sissetulekud” leiab e-maksuametisse/e-tolli sisse logides kiirviidete alt.

“Lisaks ülevaate saamisele hakkame seoses maksuvaba tulu arvestusega vajadusel ka teavitusi saatma. Soovitame tänavu tuludeklaratsiooni täitmisel seetõttu ka oma meiliaadressi ning mobiiltelefoni numbri üle vaadata, et saaksime neid vajadusel teavituste saatmiseks kasutada,” ütles Liivamägi.

MTA hakkab inimestele kuvama ja saatma kolme hoiatust:

  • kui maksuvaba tulu on arvestatud rohkem kui ühest kohast (välja arvatud sotsiaalkindlustusametist saadud hüvitiste puhul);
  • kui ühes kuus on arvestatud ettenähtust rohkem maksuvaba tulu (võimalik juhul, kui on kaks või enam väljamakse tegijat);
  • kui aasta keskel on aastane maksuvaba tulu juba ära kasutatud.

Oluline on aga arvestada, et MTA hakkab teavitusi tegema vaid ametile teadaolevate andmete põhjal. See tähendab, et näiteks vara müügi või üüritulu kohta MTA-l andmed aasta kestel puuduvad ja neid ei saa MTA teavituste saatmisel arvesse võtta. “Ehk et kuigi palgatulu põhjal võib aasta jooksul olla kõik õigesti arvesse võetud, peab täiendavate tulude korral inimene siiski ise tähele panema, kas muud tulud võivad tema maksuvaba tulu arvestust muuta,” selgitas Liivamägi.

Teavitusi saadab amet ainult meilitsi või SMS-iga, posti teel teavitusi ei saadeta.

Alates 2018. aastast jaguneb saadava maksuvabastuse suurus kolme peamisesse rühma. Kui aastane tulu on kuni 14 400 eurot ehk 1200 eurot kuus, siis on võimalik kasutada maksimaalset maksuvabastust, mis on 6000 eurot aastas ehk 500 eurot kuus. Kui kuine sissetulek on vahemikus 1200–2100 eurot (aastane tulu 14 400–25 200 eurot), siis hakkab maksuvaba tulu suurus 500 eurost vähenema, ja mida lähemal on see 2100 eurole, seda väiksem on maksuvaba tulu. Üle 2100 euro (aastas üle 25 200 euro) teenides on kogu tulu tulumaksuga maksustatav ja maksuvaba tulu suurus 0 eurot.

Tagasi üles