L, 10.12.2022

“Viljapead kui mõttejada” seob põlvkondi sõna ja muusikaga

Lisatud video
“Viljapead kui mõttejada” seob põlvkondi sõna ja muusikaga
Facebook Messenger LinkedIn Twitter
Comments

Rakvere reaalgümnaasiumis esiettekandele tulnud muusikateos koorile ja orkestrile “Viljapead kui mõttejada”, mis valmis 14 noorte ühisloominguna, on kaunis ja väärikas kingitus Eesti 100. sünnipäevaks.

“Viljapead kui mõttejada”, mille teksti autor on Kaisa Kärmik, kirjutasid 14 Rakvere reaalgümnaasiumi noort jaanuarikuus kolmepäevases loomelaagris heliloojate Kristo Matsoni ja Eugen Linde juhendamisel.

Ettevõtmise eestvedaja, Rakvere reaalgümnaasiumi muusikaõpetaja ja dirigent Elo Üleoja ütles, et “Viljapead kui mõttejada”, millele helilooja Kristo Matson andis viimase lihvi, on vaimustavalt küps ja sisukas teos.

“Et mina olen vaimustuses, on üks asi, aga ka mu elukaaslane, kes armastab muusikat, ütles helisalvestuse esimest varianti kuulates, et see on tõsine teos ja kõlab nagu filmimuusika – pildid jooksevad silam ees,” sõnas Elo Üleoja.

Üleoja sõnul on tegu programmilise teosega, mille tekstiga tegid heliloojatest juhendajad Kristo Matson ja Eugen Linde koos õplastega tõsist tööd. Mõeldi, mis emotsioone tekst tekitab ja kuidas neid tundeid muusikasse panna. “See ongi väga piltlik, hästi teatraalne ja muusikaliselt huvitav lugu - kaasaegne huvitav muusika. Tõsine ja sisuline,” rõhutas Elo Üleoja.

Õpetaja hinnangul pole noorte loos kerge muusika maikugi, kõik on “üli-süvamuusika modernses võtmes”: kasutatud on pilliimprovisatsioone ja mittetraditsioonilisel moel tekitatud kõlasid. “Ma nii armastan seda teost!” õhkas Elo Üleoja. “Noored inimesed on teose sisust nii läbi imbunud,” märkis ta.

Elo Üleoja rääkis, et 150 inimest töötas koolis aktuse ettevalmistamise kallal. “Ajalooõpetaja Imbi Herm valmistas ette väga väärt ja ägeda kompositsiooni, milles on energiat ja jõudu,” sõnas ta.

Reaalgümnaasiumi kolmele aktusele ei kogunetud seekord kooliastmete järgi. “Kuna kogu aktus kannab põlvkondade vahelise side ideed ja laval on eri vanuses ja eri pikkusega inimesed, olid ühel aktusel kooli a-klassid, teisel b-klassid ja kolmandal teised,” selgitas Üleoja.

“Minu jaoks korvab meie kool kogu sisulise poole, mis oleks Rakvere linn võinud ette võtta Eesti 100 puhul, aga ei võtnud,” sõnas Elo Üleoja.

Märksõnad
Tagasi üles