Põhjuseks tuuakse usalduse kaotus, asi on käärinud juba mõne nädala.
Kui umbusaldusavaldus homme esitatakse, siis selle hääletuseni võib jõuda alles järgmisel volikogu istungil. Kõik asjaosalised on praegu küll napisõnalised, kuid Virumaa Teataja andmetel on nii reformierakonna kui ka praegu opositsioonis olnud sotside ja EKRE liikmed koos aru pidanud ja seljad kokku pannud ning vajaliku häälteenamuse kokku saanud. Umbusalduse läbisurumiseks on vaja 11 häält.
Rakveres on 21 volikoguliikme seas viis IRL-i liiget, kaks sotsi, kuus reformierakondlast, kolm keskerakonna, kaks EKRE ja kaks valimisliidu Rakvere Heaks esindajat, lisaks sõltumatu Roman Kusma, kes on reformierakonnast välja astunud.
Praegu moodustab reformierakond koalitsiooni koos IRL-i ja keskerakonnaga.
See poleks esimene kord Rakveres «paleepööret» korraldada. 2010. aasta augustis umbusaldati reformierakonna eestvõttel sotsist linnapea Rannar Vassiljevit ja tema erakonnakaaslast, abilinnapea Kairit Pihlakut. Toonane umbusaldusavaldus õnnestus seetõttu, et Roman Kusma ja Neeme-Jaak Paap hüppasid sotside fraktsioonist üle reformierakonna fraktsiooni. Siis sai linnapeaks Andres Jaadla ja abilinnapeaks praegune linnapea Marko Torm.
Rakvere linnavolikogu aseesimees Aleksandr Holst lausus, et tegemist on spekulatsioonidega. «Ei näe küll praegu mingit kindlat märki, et umbusalduse avaldamine tuleb. Olen kuulnud, et ka linnapea Marko Tormi tahetakse umbusaldada,» ütles Holst.
Holst ei eitanud, et läbirääkimisi on peetud erinevate volikogus esindatud jõududega. «Rakveres on nii palju suuri projekte käimas, räägime läbi, kuidas asjad kõige paremini toimida võiksid,» ütles ta. Päris keeruliseks ja isegi piinlikuks on läinud kultuurikeskuse ja riigigümnaasiumi teema.