N, 9.02.2023

Juhtkiri: kultuuri pole

Virumaa Teataja
Juhtkiri: kultuuri pole
Facebook Messenger LinkedIn Twitter
Comments
Virumaa Teataja.
Virumaa Teataja. Foto: Meelis Meilbaum

Issand, sa nägid ja sa müristasid, kirjutas Rakvere linnavolikogusse kandideerinud disainer Priit Verlin, kui läinud aasta novembris uut koalitsioonilepet allkirjastati. Mäletate, just sel hetkel jõudis Rakvere kohale Aafrikast tulnud tolmupilv, mis muutis keset päeva terve Eestimaa mustaks. Kohe hakati ka rääkima, et see apokalüptilise taeva all kibekiirelt kokku klopsitud linnavõim kaua ei püsi. Segadust ja ebakindlust on tänaseni palju.

Kõik sai alguse kultuurist. Läbirääkimisi vedanud reformierakond loobus võimu nimel oma ühest põhilisest valimislubadusest rajada linna keskväljakule kultuurikeskus, selle asemel pooldati multifunktsionaalset Pärdi maja. Sellega veeti ninapidi kõiki neid kultuuriinimesi, keda reformierakonna nimekirjas valimistel osalema kaasati ja kelle loosung oli “Kultuur südamesse!”.

Nüüd jääb üle taas nõutult tõdeda, et Rakvere linn asub oma kultuurikeskusega täpselt sealsamas, kus üle 30 aasta tagasi.

Marko Torm püüab oma tagalat kindlustada ja saada lahti ebamugavaks osutunud partnerist IRL-ist.

Nimelt väisas rahvusooper Estonia juht Aivar Mäe läinud nädalal linnavolikogu majanduskomisjoni koosolekut ja sedastas, et kavandatavasse Pärdi majja pole küll mõistlik kogu kultuuri toppida. Mäe ­kordas juba aastaid varem olnud plaani kujundada endisest Pauluse kirikust lihtsalt kontserdisaal, ülejäänud kultuuriasutused leidku endale aga koht mõnel muul linna pinnal.

Sisuliselt tähendab see lahendus selle tiiva valimiseelseid mõtteid, kes nägi Pauluse kirikus muusikamaja (kontserdisaal pluss muusikakool) ning Keskväljakul kultuurikuupi koos galerii, seltsiruumide ja isegi raamatukoguga.

Ja tänaseks oleme taas lõhkise kultuuriküna ees. Samal ajal käib linnaaparaadis võimuvõitlus. Rakvere linnapea Marko Torm püüab oma tagalat kindlustada ja saada lahti ebamugavaks osutunud partnerist IRL-ist, mille liige Kert Karus kotib nii vastaseid kui ka omasid. Toomas Varek lihtsalt vihastas nooremate oravate peale ning lõi ukse kinni.

Kultuurikeskuse juhi lahtilaskmise kohta pärib aru opositsioon, kes nüüd on äkitsi jalgupidi koalitsioonis. Aru pärisid needki, kes alles pool aastat tagasi pidasid Rakvere kultuurielu hangunuks.

Kultuur on saanud jälle poliitiliseks tööriistaks, kuigi ükski asjaosaline ei käitu seejuures sugugi kultuurselt. Absurdne, segane ja piinlik.

Märksõnad
Tagasi üles