Loo tellimiseks pead olema sisse logitud Postimees kontole.
Logi sisse
Sul ei ole kontot?
Loo Postimees konto

Euroopa aiafestival ootab aiaomanikke koduaedu avama

Võhma kaunis koduaed FOTO: Marko Saarm

Juuni esimesel nädalavahetusel avatakse Euroopas mitmete aedade väravad, et huvilistele tutvustada aiapidamise võlu ning aedade rikkust ja mitmekesisust. Euroopa aiafestivali raames saab näha nii ajaloolisi kui ka kaasaegseid juurvilja- ja puuviljaaedu, talu- ja linnaaedu.

„Kutsume ka Eesti aiaomanikke oma tööd ja loomingut teistele tutvustama. Selle, kas aed on avatud kõik kolm päeva või ainult ühe päeva, otsustab iga aiaomanik ise,“ üles „Euroopa aiad 2018“ projektijuht Helle Solnask. „Eelistatud on mõistagi külastajate vaba sissepääs, aga keegi ei keela ka kehtestada väikest piletihinda.“

Aiaomanikke kutsutakse „Euroopa aiad 2018“ raames üles tegema aias ekskursioone, viima läbi töötubasid, korraldama näitusi või kontserte – ikka selleks, et rahval oleks huvi tulla vaatama erinevaid aedu, kuhu muul ajal ilma kutseta ei pruugi sisse pääseda.

Euroopa avatud aedade festival juhib tähelepanu sellele, et kauni aia rajamine ja hooldamine, selle säilitamine, taastamine, hoidmine ja kaitsmine nõuab palju tööd ja vaeva. Aiafestival on suurepärane võimalus anda edasi kogemusi ja oskusi nii alles alustavatele rohenäppudele kui ka kogenud aiaekspertidele.

Oma aiaga aiafestivalil osalemiseks tuleb täita lühike ankeet, mille saab Eesti Muinsuskaitse Seltsi kodulehelt www.muinsuskaitse.ee. Kõikide avatud aedade kohta saab lähemat teavet Prantsusmaa kultuuriministeeriumi lehelt https://rendezvousauxjardins.fr. Lisateavet saab telefonil 5349 4304.

Euroopa aiafestival kestab kolm päeva. Reede, 1. juuni on mõeldud eeskätt kooliõpilastele, laupäev ja pühapäev kõikidele huvilistele.

Aiafestival sai alguse Prantsusmaal juba 2003. aastal, tänavusel Euroopa kultuuripärandi aastal on otsustanud liituda ka teised riigid – Saksamaa, Horvaatia, Eesti, Ungari, Iirimaa, Leedu, Holland, Slovakkia, Valloonia piirkond Belgias.

„Euroopa aiad 2018“ kuulub Euroopa kultuuripärandiaasta 2018 programmi.

Teavet Eesti 1.–3. juunil avatud aedade kohta saab Eesti Muinsuskaitse Seltsist www.muinsuskaitse.ee ja Euroopa kultuuripärandi aasta kodulehelt www.parandiaasta.ee.

Tagasi üles
Back