Maailmakoristuspäeva meeskond kutsub kõiki prügikohti kaardistama

E-post prindi artikkel saada vihje loe ja lisa kommentaare

Prügikoristus. Foto on illustreeriv.

FOTO: Margus Ansu

Neli kuud enne septembris toimuvat ülemaailmset koristuspäeva on 90 riiki alustanud prügiste paikade kaardistamise kampaaniaga, et mobiilirakendusega World Cleanup fikseerida maakera kõige prügisemad paigad.

Maailmakoristuspäeva juhi Eva Truuverki sõnul on prügiste kohtade kaardistamine väga tähtis sissejuhatus maailma ajaloo suurimale kodanikualgatusele, mille raames hakkavad 15. septembril Eesti juhtimisel ühel ja samal päeval maakera puhtamaks koristama korraga ligi 150 riiki.  

“Kaardistamise eesmärk on luua prügiandmebaas, et näha probleemi ulatust. See on vajalik info teadlastele, kes saavad analüüsida ja välja töötada lahendusi, kuidas prügi vähendada. Selleks on kokku pandud eraldi ülemaailmne Teeme Ära teadlaste tiim, kes hakkab kogutud andmetega edasi töötama,” rääkis Truuverk. 

Kaardistamine on lihtne. Selleks tuleb alla laadida rakendus World Cleanup, kaardistada looduses liikudes teele jäävad prügihunnikud, teha rakendusega foto, märkida prügi asukoht ja koostis ning laadida materjal üles. 

Eesti koristustiimi juhi Raimo Matvere sõnul saab kaardistamist ühendada näiteks ettevõtete ja asutuste suvepäevadega, koolitus- ja motivatsioonipäevade või meeskonnaüritustega. “Kaardistamine on väga oluline, sest selle põhjal saame panna paika koristuspäeva plaani - kuhu ja kui palju inimesi koristama saata,” kutsus Raimo Matvere kõiki inimesi, ettevõtteid ja riigiasutusi kaardistamisega liituma. 

“Samuti on kõik teretulnud tulema 15. septembril välja ja andma oma väärtusliku panuse koristuspäeva õnnestumisse,” lisas Matvere, kelle sõnul plaanitakse Eestis keskenduda peamiselt metsadele, aga ka mererandadele ja järvede-jõgede kallastele. 

Koristuspäev saab teoks koostöös Eesti maaomanike, kohalike omavalitsuste, jäätmekäitlejate, Eesti ettevõtete ja inimestega.

Tagasi üles