/nginx/o/2018/06/11/7895650t1h4d11.jpg)
Suurbritannia saatkond korraldas reedel Rakvere linna päevade raames teepeo, millest võttis osa arvukalt linlasi ning pea pooled saatkonnas töötavad inimesed.
Briti suursaadik Theresa Bubbear rääkis, et teejoomine on väga vana inglaste traditsioon. “Kõik teavad, et britid istuvad kell viis laua äärde ja hakkavad teed jooma,” rääkis ta ning lisas, et tegelikult pole see sugugi nii.
“Kell viis on juba peaaegu õhtusöögiaeg. Ja enamasti joovad ka britid tänapäeval hoopis kohvi,” kõneles suursaadik. Bubbear sõnas, et kuigi teejoomise traditsioon ei ole tänapäeval enam väga elus, elustati see vähemalt korraks Rakveres.
Teepeol osalenud said suu magusaks saatkonna kokkade meisterdatud uhke tordiga ning võimalus oli mekkida Walesi rügemendi küpsiseid, mille puhul mõjus pisut üllatavalt see, et küpsisetaignasse pannakse või kõrval ka searasva.
Muusikalist külakosti pakkus Fidži koor, mis koosneb Tapal Walesi rügemendi koosseisu kuuluvatest fidžilastest.
Suursaadik Bubbear rääkis, et Eesti juubeliaastal tahab saatkond teepeo korraldada igas maakonnas. Seni on neid toimunud viis. Theresa Bubbear sõnas, et ta on saadik Eestis, mitte Tallinnas, ning soovib tutvuda kogu riigiga ja saada teada, kuidas elatakse ja mida mõeldakse väljaspool Tallinna. Selleks suhtles saadik ka Rakveres päris aktiivselt linnajuhtide ja inimestega.
“Aga kõige tähtsam põhjus on see, et lisaks Eesti riigi sajandale sünnipäevale saavad tänavu saja aasta vanuseks Eesti ja Suurbritannia sõprussuhted,” lausus Bubbear.
1918. aastal saabus Eesti valitsuse kutsel Soome lahele appi Briti mereväe eskaader, mis koosnes viiest kergeristlejast, ühest hävitajast, ühest transpordilaevast, mitmest miinitraalerist ja torpeedopaadist. Britid jäid Soome lahele ja ka Eesti lääneossa 1919. aasta lõpuni. Enamiku ajast juhtis eskaadrit admiral Walter Cowan, kelle auks on nimetatud Eesti mereväe miinijahtija Admiral Cowan.
Kõige tähtsam põhjus on see, et lisaks Eesti riigi sajandale sünnipäevale saavad tänavu saja aasta vanuseks Eesti ja Suurbritannia sõprussuhted.
Theresa Bubbear, Briti suursaadik
Tänu Briti eskaadrile takistati tõhusalt punalaevastiku tegutsemist Läänemerel. Vabadussõja ajal tegutses merel kokku 274 Briti laeva koos enam kui 250 Eesti alusega. Osutatud teenete eest sai 128 Suurbritannia kodanikku Vabadusristi. Väga oluliseks panuseks oli Eestile ka Briti laevadega toodud relva-, toidu- ja kütuseabi.
Briti laevastik kaotas otseselt vabadussõja operatsioonides ühe kergeristleja, kaks hävitajat, ühe allveelaeva, kaks traalerit ja kaheksa torpeedopaati.
Rakvere linnapea Marko Torm märkis, et tänavused Rakvere linna päevad said tõeliselt rahvusvahelise avalöögi.
Suursaadik Theresa Bubbear aga sõnas, et saatkonna külaskäik Rakverre ei piirdunud vaid teepeo korraldamisega. “Meil oli fantastiline päev,” rõõmustas ta. Saadik avaldas heameelt selle üle, et Briti firmal Trendsetteril, siinsel teki- ja padjavabrikul, läheb väga hästi. “Politseimuuseumis oli eriti vahva meie seltskonna meessoost liikmetel, linnuses oli aga kõigil ülimalt tore,” lausus Theresa Bubbear.
Lisaks käis saatkonna rahvas ametikoolis, kus mehaanikaõpilased said lähemalt tutvuda lahingumasinaga Panther, sõjaväelastest kokad aga õpetasid kokandusõpilastele Walesi küpsiste valmistamist.
/nginx/o/2018/06/11/7895651t1h066c.jpg)
/nginx/o/2018/06/11/7895652t1h30eb.jpg)