Mis aga sai pärast mõisa võõrandamist ja mõisnike lahkumist teistest hoonetest, mis asusid ja osalt asuvad veel praegugi siin teatrimäel. Need on mõisa kõrvalhooned.
Vanim neist on mõisa ait, kus nüüd asuvad teatri väikese saali sissepääs, garderoob ja baar. See kaunis võlvlagedega hoone on pärit juba Tisenhausenite ajast, mil 1670. aastail ehitati ka esimene barokne häärber.
Vana ait oli pärast mõisa kasutamisel enamasti laona. Viimati oli seal Rakvere kaubastu alkoholiladu. Teine samasugune võlvlagedega kõrvalhoone paiknes seal, kuhu nüüd on plaanitud ehitada teatrikino, otsaga vastu Kreutzwaldi tänavat. See lammutati 1939. a.
Selles hoones olid vankrikuur, sõiduhobuste tall ja jääkelder. Tänaseks on paik arheoloogiliselt läbi uuritud, kinomaja projektki olemas, aga ehituse algus ootab paremaid aegu.
Sellest hoonest ida pool (linna pool) ulatus kuni praeguse Vabriku tänavani välja karjakastell, see oli suur siseõuega loomalaut, mis lammutati 1929.
Häärberist ida pool, pargi suunas langeva nõlva serval, seisid triiphoone (kasvuhoone) ja sepapada. Ka need on tänaseks lammutatud.
Alles on vana valitsejamaja Kreutzwaldi tänava ääres, sellele ehitas Rakvere mõisa rentnik Julius von Dehn XIX sajandi lõpul oma pere jaoks välja teise korruse. Seda kutsuti puumõisaks ja see püsis elamuna ligi 100 aastat. Pärast Dehni elas seal noor Karl von Rennenkampff oma perega.
1940. aastaist peale oli maja Rakvere teatri kasutuses ja seal asusid teatritöötajate korterid. Majas on elanud teatri peanäitejuht ja direktor Karl Merits, direktor Valentin Leiner, näitlejad Katrin Välbe, Ants ja Marta Toiger, Eva Novek ja paljud teised.
Tänaseks on maja taas ühekorruseline ja endiselt teatri käes.
Teine Kreutzwaldi tänava äärne pikk paekivist kõrvalhoone on säilitanud oma algse kuju ja näo. See pärineb XIX sajandist ja seal asusid tisleri töökoda, tõllakuur ja piirituseait, hiljem ka kutsari ja tisleri korter. Teatril on seal väike saal ja pansionaat.
Üle tänava, Kreutzwaldi 1 asuv kivimaja, nüüdne öölokaal, on mõisa uus valitsejamaja, ehitatud XX sajandi alguses. Omal ajal oli see põllutööministeeriumi oma ja seal paiknesid selle allasutused – Virumaa riigimaade ülema kantselei, maakonna maamõõtja kantselei, veel olid seal revident-metsaülem, Viru maa-amet, maakorralduskomisjon ja pikemalt teedeosakond. Alates 1962. aastast tegutses majas rajooni riiklik arhiiv.