Homme annab Tartus presidendi süüdatud võidutule Lääne-Viru maavanemale üle 36aastane neljanda põlve relvakandja kaitseliitlane Alo Karus, kelle sõnul on võidutule toomine au ja heas mõttes ka koorem.
Lääne-Virumaale toob Võidutule neljanda põlve relvakandja
Tänavu peetakse võidupüha paraad ja maakaitsepäev hariduspealinnas Tartus. Paraadiga soovib kaitseliit väärtustada eeskätt sõjalist haridust. Ka võidutule toojaid valiti malevates sellest lähtuvalt.
Lääne-Virumaale võidutule tooja seersant Alo Karus on virumaalane, kes on panustanud kodumaa hüvanguks kaitseliidus ligi 11 aastat. Reamehe ja laskurina oma karjääri alustanud kaitseliitlane on nüüdseks läbinud noorem- ja vanemallohvitseri kursused kaitseliidu koolis.
Seersant Karus on neljanda põlve relvakandja: tema isa Ain Karus on erukapten, vanaisa EW vanemallohvitseri auastmes üleajateenija ning tuletooja vanavanaisa võitles Esimeses maailmasõjas tsaariarmees.
“Eks esivanemad andsid geenid. Näinud olen ainult oma isa ja muidugi on ta mulle eeskujuks,” rääkis tuletooja oma isast, kes ehitas pärast taasiseseisvumist üles Lääne-Virumaa riigikaitseosakonna ning oli selle juht aastail 1991-2000, kuni erruminekuni.
Samas peab Karus märkimisväärseks eeskujuks oma üksuse ülemat nooremleitnant Sven Neudorfi. “Sven on loomupärane juht, tänu temale oli mul algusest peale selge, et kaitseliitu astumine oli õige valik. Tänu temale meie üksus eksisteerib ja areneb,” tunnustas Viru maleva esindusüksuse võitlusgrupi jaoülem Karus oma ülemat.
Praegu teenib seersant Karus jaoülema ametikohal Viru maleva võitlusgrupis, peale vanemallohvitseri praktika läbimist antakse talle nooremveebli auaste ja ta hakkab täitma sama üksuse rühmavanema ülesandeid.
Kaitseliidu kool on tuletoojale peale taktikaliste ja erialaste oskuste andnud uusi tutvusi, emotsioone ja juhtimisoskust, mida tööalaselt kasutada. Alo Karus on infotehnoloogia haridusega ja tegeleb Lääne-Virumaa ettevõttes IT-juhina.
Tuletooja leiab, et kui inimene kogu aeg hullupööra pürgib kuskile, siis laseb elust mõnu tundmise endast mööda. “Minu siht on, et mul poleks kunagi vaja rakendada seda, mida ma kaitseliidus sõjalise poole pealt õpin,” kinnitas ta. “Ma ei taha sõda, ja et sõja võimalust vähendada, on Eestil heidutuseks vaja väga palju hästi väljaõppinud võitlejaid, suurt ja tugevat kaitseliitu, veel suuremat reservarmeed muidugi ka,” on ta veendunud.
Võidutuletõrviku Virumaale kandja tunneb uhkust, ent ta on tagasihoidlik. “Jah, see on au, seda juhtub ehk üks kord elus,” ütles Karus. “Kindlasti on uhke tunne ja tore, et juhatus mind nii tunnustas, aga mulle ei meeldiks sellest suurt numbrit teha,” lisas ta.
Kaitseliitu astus seersandi auastmes Karus aastal 2000, kuigi mõte liitumisest oli juba ammu. “Hobiks seda ei nimetaks, elustiiliks ka mitte. See on pigem staatus, nagu mees, isa, eestlane või midagi taolist,” selgitas ta. Tema eesmärk oli sel viisil anda panus oma maa kaitse heaks.
Juhuse tahtel astus Aloga samal ajal kaitseliitu hulk täisealisi ja omavahel tuttavaid mehi, kes olid juba pikemat aega liitumismõtet veeretanud ja üksteisega kokku leppimata selle sammu ette võtsid. “Sellest pundist moodustus hiljem võitlusgrupi esimene jagu, seltskonda kuulus ka Jako (Jako Karuks – toim.),” rääkis Karus. Jako Karuks hukkus 2007. aastal Sangini Orus, Helmandi provintsis, ta sai surma raketirünnakus. Võitlusgrupp mälestab igal aastal võidupühal oma kaasvõitlejat.
“Tuletoomine on ikka au ja koorem, mitte halvas mõttes,” ütles Karus. “Lisaks kõigele positiivsele on võitlusgrupi ja paljude teiste jaoks sel kuupäeval veel üks tähendus - pärast Jako Karuksi hukkumist 23. juunil neli aastat tagasi kuuluvad nüüd sellesse päeva ka hetked teda meenutades,” selgitas Karus.
Seersant Karuse jaoks on võidupüha tähtis päev, mil koos austada esiisasid, kes Vabadussõjas meie eest võitlesid. Lisaks peab ta oluliseks noortes isamaalisuse kasvatamist ja võidupüha on tema arvates hea aeg lastega Vabadussõjast ja rahvuslusest rääkida.
“Väheste tähtpäevade, mille üle võime tõesti uhked olla, tähistamine on noortes isamaalisuse kasvatamisel oluline,” rõhutas Karus. “Eriti hea, et võidupüha saab tähistada koos meie rahva ühe olulisema püha – leedopäevaga,” lisas ta.
Kahe poja, kaheksaaastase Uko ja viieaastase Atsi isa räägib oma lastega nii Vabadussõjast, Sinimägedest kui küüditamisest. “Ka Untsakate sõdurilaulude plaadid on autos, mille järgi koos laulame,” lausus ta.
Võidutule tooja jaoks on Eesti suurust ja rahvaarvu vaadates selge, et oma maa kaitsesse peab panustama iga inimene, kes sellest hoolib. “Minu arvates on kaitseliit hea koht selle panuse andmiseks. Üksnes NATO abile lootmine on vastutustundetu,” kinnitas veendunult Alo Karus, kelle kauaaegne unistus oli kõrgusekartusest hoolimata sooritada langevarjuhüpe.
Esimene sellekohane õppus toimus Jõgeva malevas. “Esimene, mida õppeklassi astudes nägime, oli karkudega mees, kes ütles, tere, mina olen teie instruktor, mnjah,” meenutas Alo, kes selle loo kirjutamise hetkeks oli teinud 124 hüpet ja artikli trükkimineku ajaks võib-olla nii mõnegi veel. Neist umbes 45 ümmarguse ehk dessantvarjuga.
“Üheksa aasta kohta on see hüpete arv tegelikult väike, mõni hüppab ühe suvega palju rohkem,” sõnas Karus tagasihoidlikult, kuigi on täitnud kaitseväe langevarjuri esimese järgu ja vabalangeja järgunõuded. “Tiib- ehk sportvarjuga täitsin sel aastal B-kategooria nõuded ehk siis sain õpilase staatusest välja,” märkis Karus.
Karus peab langevarjuhüppeid adrenaliinisõltuvuseks. “Vabalangemises ei ole võimalik argimuredele mõelda, seal on ainult praegune hetk,” kirjeldas ta. Hoolimata sellest, et lennukiga tõustes käib vahel peast mõte läbi, milleks ta seda teeb, on ta juba uksel olles 100% keskendunud hüppele.
Karus meenutas Janek Taurami mõttekäiku. “Hirm on ikka ja peabki olema. Kui see täiesti ära kaob, on aeg endale mingi uus hobi leida,” õpetas algkursusel Karust kipsis jalaga instruktor.
Võidupüha paraadile Tartusse ruttab Karus otse rahvusvahelistelt sõjaväe langevarjurite meistrivõistlustelt Jõgeva- ja Järvamaal.