Jaanipäeval tähistati Käru külas kooli 225. aastapäeva.
Ürituse eestvedajad olid suutnud kohale kutsuda suhteliselt arvuka hulga endisi Käru kooli õpilasi. Koguneti küla keskuses olevasse viimasesse koolimajja, mis nüüd on kohandatud seltsimajaks.
Kooli endised juhatajad ja õpetajad tegid ülevaatlikud ettekanded Käru koolist, selle õpetajatest ja õpilastest.
Seltsimajas oli näitus küla hariduselust läbi aegade, sealhulgas kooli tuntumast õpilasest – riigivanemast Juhan Kukest.
Pärast ametlikku osa pakuti koolimaja õuel värskes õhus maitsvat sooja suppi. Seejärel mindi Juhan Kuke talu juurde, kus Jüri Aavik (kes omal ajal oli kohalik vallavanem) jutustas Juhan Kuke elust ja tegevusest. Ta märkis, et selliseid riigimehi oleks ka praegu meile hädasti vaja. Peo korraldamisel oli tunda Jüri Aaviku abistavat kätt.
Siis koguneti Juhan Kuke põllule rajatud kiigeplatsile, kus esines Simuna pritsimeeste näitering ja veedeti aega jaanitule ümber.
Oli tõeliselt hinge kosutav ilus suvepäev. Suur tänu nii peo organisaatoritele kui läbiviijatele.
Mina ise sain oma teadmiste vundamendi Käru koolis 1939. a sügisest kuni 1942. a kevadeni. Need, kes kardavad, et väikestes koolides ei saa anda heatasemelist õpet, eksivad. Just väikeses koolis saab õpetaja parema kontakti õpilastega ning on suuremad võimalused äratada õpilastes õpihuvi. Minu õpetaja Gustav Tomberg tuli üksi toime kolme klassi õpilaste õpetamisega.
Kärus saadud heale teadmiste vundamendile sain panna inseneriõppe.
Paul Vesiloo
TTÜ teadur