“Olin Lehtse vallas, kui see Järvamaalt Virumaale liigutati ning reageeriti üsnagi valulikult,” tunnistas ta halduspiiride emotsionaalset tähendust.
Nagu Jäneda, jääb ka Ambla vald kahe maakonna vahele.
“Mina arvan, et Ambla piirkond peaks kindlasti Tapa valla külge kuuluma, kuna juba ajalooliselt oli siin üks kihelkond, mis nüüd on halduspiiridega poolitatud, ning sidemed kahe piirkonna vahel on tugevad,” märkis Alari Kirt.
Praegu siiski konkreetseid tegevusi piiride muutmiseks või mõne uue haldusreformi ettevalmistamiseks ei tehta.
“Oleme küll siin Tapal omavahel arutanud, mis võiks edasi saada, kuid arvan, et Tapa vallal mingisugust muutuste vajadust ei ole, seega meie kellelegi mingisuguseid ettepanekuid tegema ei hakka,” kõneles Kirt. “Kui aga mõni naaber tunneb, et tahaks mingi muudatuse esile kutsuda, oleme lahkelt nõus läbi rääkima,” lisas ta.
Olulisem on haldussuutlikkus
Ambla vallavanem Rait Pihelgas märkis aga, et äärealade arengu küsimus ei olegi niivõrd piiride asukohas, kui omavalitsuste üldises suutlikkuses kohustustega olemasolevaid vahendeid kasutades hakkama saada.
“Minu seisukoht territoriaalse reformi kohta on, et sellisel kujul ei võida keegi – suurtes omavalitsustes kannatavad väiksemad piiriäärsed külad, väiksemad omavalitsusüksused ei suuda aga finantsidega toime tulla,” tõi Pihelgas välja mõtlemiskoha.
“Ma arvan, et kõik Eesti omavalitsused peaksid üle vaatama, kas täna suudetakse neile pandud kohustusi täita olemasolevate finantsvahenditega, “ märkis ta. “Võib-olla oleks vaja mingit muutust, mis ei seisne ainult piirkondade jagamises erinevate halduskeskuste vahel, vaid midagi enamat,” mõtiskles Ambla vallavanem.